Valfsan’da işçilerin “çalışmaktan kaçınma hakkı” gasbedildi!

Valfsan’da işçilerin “çalışmaktan kaçınma hakkı” gasbedildi!

2 işçide korona tespit edilen Valfsan’da işçiler örgütlü oldukları Birleşik Metal-İş’in kararı da olan “çalışmaktan kaçınma” kullanarak üretimi durdurmak istedi, patron tazminatsız kıyımla tehdit ederken, sendika da sürece müdahale etmedi. Fabrikada üretim devam ediyor

İşçilerin topluca enfekte olması hatta bu nedenle hayatlarını kaybetmeleri umurlarında bile değil. Kocaeli Valisi’nin daha sonra “yanlışlıkla olmuş” dediği “işten kaçınma hakkı” fiilen yasaklanmış durumda. Birleşik Metal İşçileri Sendikası’nın örgütlü olduğu 300 kişinin çalıştığı Valfsan fabrikasında gerek patronun pervasızlığı gerekse sendika temsilcisinin merkezi karara rağmen bu tehditlere boyun eğmesi ve sendikanın da olup bitene seyirci kalması bunun böyle olduğunu düşündürtüyor.

Tuzla’da bulunan Valfsan’da biri taşeron temizlik işçisi diğeri kadrolu iki işçide koronavirüs tespit edildi. Bu gelişme üzerine işçiler sendikanın da kararı gereği işten kaçınma haklarını kullanmak istedi. Valfsan patronu fabrikada korona tehdidi olmadığına karar vererek (!), iki işçiyi ve çalıştıkları servislerdeki diğer işçileri idari izne gönderirken, fabrikada üretimi sürdürmeyi esas aldı.

1 ve 2 Nisan’da iki işçinin test sonuçları ardı ardına COVİT19 pozitif çıkınca gece vardiyasındaki işçiler sendika işyeri temsilcileriyle bağlantıya geçerek, sendikayla haberleşmenin ardından üretimin 14 gün durdurulması kararı aldı.

BMİS kararı tüm işçilere duyurulup İSG kanunu madde-13’ü uygulayacaklarını iletti.

Fakat fabrikanın müdürü gece yarısı fabrikaya gelip tüm bölümleri tek tek gezerek “Üretimi durduramazsınız, yarın işe gelmeyen bir daha fabrikaya giremez” diyerek işçileri tehdit etti.

Yönetime tepki gösteren ve iş durdurmayı talep eden Valfsan işçileri bir açıklama yayımladı. Açıklamada sendika yönetimine de tepki gösteren işçiler, yönetimden kendilerini kimsenin ziyaret etmediğini, sendika baş temsilcisinin ise fabrika yönetimin tehditlerine boyun eğdiğini ifade etti.

Valfsan işçileri olarak çalışırken tezgâh başında ölmek istemiyoruz. Derhal devlet organlarını işini yapmaya davet ediyoruz” diyen işçilerin açıklaması şöyle:

Bu 2 işçinin servisindeki diğer işçileri evine göndermek çözüm mü?

 

Taşeron temizlik işçisi bütün fabrikada dolaşıyor, diğer yandan testi pozitif çıkan bu işçilerle fabrikadaki diğer işçilerin tamamı aynı yemekhaneyi kullanıyor, aynı yerden çay alıp, aynı lavabo ve tuvaleti kullanıyor. Her işçiden sonra tuvaletler dezenfekte edilmiyor. Her işçi yemekhanede aynı masa ve sandalyelere oturuyor, biri kalkınca diğeri oturmadan dezenfekte edilmiyor.

 

Günde 1 tane tek kullanımlık yüz maskesi veriliyor, ne kadar koruyabilir bu bizi?

 

Pandemi başladıktan sonra Sendika şubesinden kimse gelip kontrol etmedi fabrikayı, şimdi üretimi durdur diyor ama fabrika müdürü tehditle çalıştırıyor, sendikadan ses yok, işyeri temsilcileri ise bizi sendika kararını uymamakla suçluyor. “Sendika karar aldı siz gelip çalışıyorsunuz” diyorlar. Oysaki baş temsilci akşam “yarın işe gelmeyeceksiniz” deyip ardından fabrika müdürünün tehdidinden sonra herkesi arayıp “yarın üretim var” demişti.  Facebook’tan da “arkadaşlar yarın üretim var, herkes işe gelecek” şeklinde bir açıklama paylaştı.

 

Bütün önlemleri aldık, 2 kişinin pozitif çıkması üretimi durduramaz diyen işverene Sağlık Bakanlığının hiçbir yaptırımı olmayacak mı?

 

Valfsan işçileri olarak çalışırken tezgâh başında ölmek istemiyoruz. Derhal devlet organlarını işini yapmaya davet ediyoruz.

 

Evde kal demek kolay, bizi işten atmakla tehdit eden bu kişilere yaptırımınız olmayacak mı?


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar