‘Valilik asıl sorumluları korumaktadır’

‘Valilik asıl sorumluları korumaktadır’

Valiliğin EYP açıklaması aile tarafından yalanlanırken, HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü de ‘Valilik asıl sorumluları korumaya çalışmaktadır’ açıklamasında bulundu

Dersim Ovacık ilçesi Bilgeç Köyü Çakılyayla mezrasında 8 yaşındaki Ayaz Güloğlu ile 4 yaşındaki kardeşi Nupelda Güloğlu’nun yaşamını yitirdiği patlamayla ilgili açıklama yapan Valilik, ölüme yol açan patlamanın El Yapımı Patlayıcı (EYP) olduğunu ileri sürdü.

Valilik açıklamasını yalanlayarak patlamanın EYP değil, mayından kaynaklı olduğunu söyleyen Güloğlu ailesi, patlamanın kaldıkları çadırın 10 metre uzaklığında, çocukların oyun oynadığı bölgede meydana geldiğini belirtti. EYP’nin köyün içinde ne işi olduğunu soran amca Güloğlu, bölgede operasyon dahi olmadığını, askerlerin ise bulunmadığını belirterek, daha önce döşenen bir mayının patladığı tahmininde bulundu.

Ölüme yol açan savaş artığı mühimmatlardır

On bin mayının döşendiği Dersim’de 2 çocuğun savaş artığı mühimmatla yaşamını yitirdiğini belirten HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Alican Önlü, Tunceli Valiliği’nin herhangi bir soruşturma yürütülmeden sorumluların cezasız kalmasına yönelik açıklama yaptığını söyledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Alican Önlü, çocukların ölümlerine neden olan patlamanın sorumlularını kınayarak, cezasızlık anlayışının bitmesi ve yaşam hakkının tanınması için sorumluların derhal açığa çıkarılması gerektiğini belirtti.

 10 bin mayın döşendi

Türkiye’nin, Ottowa Sözleşmesi’ni 2003 yılında imzaladığını ve 2004 yılında da taraf devlet olduğunu hatırlatan Önlü, “Buna göre Türkiye, 2008 yılı 1 Mart’ına kadar stoklarındaki mayınları imha etme ve 2014 yılına kadar da toprağa döşeli mayınları temizleme, kurbanlara yardım konusunda da gerekli adımları atma yükümlülüğü üstlenmiştir. Ancak Dersim bölgesinde 10 binin üzerinde mayının Türkiye’nin de taraf olduğu Ottova anlaşmasına da aykırı bir şekilde döşendiği ve temizlenmediği resmî kurumlarca da kabul edilen bir gerçekliktir. Bu durum aynı zamanda taraf olunan sözleşmelere uyulmadığını ve toplatılmayan mayınlarla Dersim coğrafyasının savaş alanı olarak kullanıldığını göstermektedir” dedi.

Vali asıl sorumluları korumaktadır

Savaş artığı mühimmatların arazilerde hatta şehirlerde neden olduğu çocuk ölümlerinin bini aştığını kaydeden Önlü, “aynı zamanda Ceylan Önkol, Enes Ata, Nihat Kazanhan gibi yüzlerce çocuk direk ağır silahların hedefi olmuş ve failleri yetkililer tarafından korunmuştur. Savaşın son bulması için tüm gücümüzle çalışmamız gerekirken resmi kurumlar olayın üstünü kapatmaya çalışan, hatta manipüle etmeye yönelik açıklamalar yapmaktadır. Nitekim Tunceli Valiliği Mayıs ayı içerisinde Hozat’ta öldürülen Sakine Oğuz cinayetinde olduğu gibi iki çocuğumuzun ölümüne neden olan patlamaya ilişkin de herhangi bir soruşturma ve Adli Tıp incelemesi yürütmeden sorumluların cezasız kalmasına yönelik bir açıklama yapmıştır” ifadelerini kullandı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar