Valilikten polisle çelişen açıklama!

Valilikten polisle çelişen açıklama!

Diyarbakır’da dün polis kurşunuyla katledilen Recep Hantaş’a ilişkin açıklama yapan Valilik polisle çelişerek “dur ihtarına uymadığı için” ateş edildiğini söyledi, gözaltına alınan iki polisten biri tutuklandı

Diyarbakır Valiliği dün sabah Yenişehir İlçesi’ndeki Sümerpark’ta polis kurşunuyla katledilen Recep Hantaş’a ilişkin polisiyle çelişen bir açıklama yaptı. Hantaş’ı katleden polisler aileyi arayarak “yanlışlıkla vurduk” demelerine rağmen valilik senaryoyu “dur ihtarına uymadığı” gerekçesine dayandırdı. Recep Hantaş’ın ailesi ise Recep’in daha önce polisler tarafından tehdit edildiğini belirtmişti.

Polisine öldürme yetkisi veren ve gerek mahkeme kararları gerekse sırt sıvazlayıcı açıklamalarla bu yetkiyi kullanmasını adeta teşvik eden devlet, şimdi de Hantaş’ın katlini kitabına uydurmaya çalışacak belli ki.

Bu arada Hantaş’ın katliyle ilgili gözaltına alınan iki polisten biri tutuklanırken, diğeri de ‘adli kontrol şartı’ ile serbest bırakıldı.

Polislerin ailesine “yanlışlıkla öldürüldüğünü” ifade ettikleri Hantaş’a ilişkin yazılı açıklama yapan Valilik, gencin ‘dur’ ihtarına uymadığı gerekçesiyle vurulduğunu öne sürerek şunları belirtti:

“14.04.2019 günü  saat 03.20 sıralarında Diyarbakır ili Yenişehir ilçesi Sümer Park içerisine yüzleri maskeli 2 şahsın girdiği yönünde alınan 155 ihbarına istinaden ekiplerimizce park içerisinde yapılan araştırma sırasında 2 şahsın görevlilerimizin üzerine doğru koşarak gelmesi üzerine ‘dur’ ihtarı yapılmış, ihtara uyan R.Y. isimli şüpheli şahıs teslim olmuş ancak diğer şüpheli şahıs R.H. kaçmaya devam etmiş, durması için uyarı atışı yapılmış ancak şüpheli şahıs durmamış ve vurularak etkisiz hale getirilmiştir.

 

“R.H. isimli şahsın yapılan Uyap sorgusunda hırsızlık, resmi belgede sahtecilik, başkalarına ait kimlik bilgilerini kullanma, basit yaralama, konut dokunulmazlığını ihlal suçlarından çok sayıda kaydı olduğu anlaşılmıştır.

 

“R.Y. isimli şahsın yapılan Uyap sorgusunda Pkk/Kck Terör Örgütüne Üye olmaktan, şahıs iş yerinden ve kurumdan hırsızlık, kasten yaralama, kullanmak için uyuşturucu madde bulundurma, kayıp şahıs ve Terör Örgütü Propagandası Yapmak suçlarında kaydının olduğu anlaşılmıştır.

 

“Olay yerinde yapılan incelemede; Maktülün yakınında 1 adet Kuru Sıkı Tabanca, Boş Kovanlar, Nüve ve Gömlek parçaları elde edilmiştir.

 

“Konu ile ilgili 2 personelin Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildiği, Diyarbakır Valiliği tarafından idari tahkikat başlatıldığı hususu; Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Bir polis tutuklandı

Diyarbakır Cumhuriyet Bassavcılığı’nca başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan iki polis, ifadeleri alınmak üzere bugün Diyarbakır Adliyesi’ne getirildi.

Savcılık ifadeleri sonrası tutuklanma talebiyle Nöbetçi Mahkeme’ye sevk edilen polislerden biri hakkında tutuklama kararı veren mahkeme, diğerinin ise ‘adli kontrol şartı’ ile tahliyesine karar verdi.

Aile “tehdit edilmişti” diyor

Arkadaşıyla birlikte oturduğu parkta katledilen ve cenazesi polis ablukası altında defnedilen ailesi Hantaş’ın daha önce tehdit edildiğini dile getiriyor.

Öldürülen Hantaş’ın ağabeyi Efe Hantaş, Mezopotamya Ajansı’na şu açıklamayı yapmıştı:

Recep bana daha önce polislerin GBT’sini yaparken kendisine ‘terörist’ dediğini ve bu duruma itiraz edince tehdit edildiğini söylemişti. Bundan dolayı ne bir çatışmaya ne de ‘yanlışlıkla vuruldu’ beyanlarına inanırım. Polisin anlattıklarına inanmıyoruz ve olayın tek tanığı gözaltında.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar