Van Valiliği’nden polisin linç ettiği gence dair açıklama!

Van Valiliği’nden polisin linç ettiği gence dair açıklama!

Van Valiliği polisin bir kahvehanede sıkıştırdığı genci linç etmesine dair yaptığı açıklamada, “O PKK’li, suç dosyası kabarık, polisimize demir tabure attı, şizofren” tespitleriyle saldırıyı meşrulaştıran bir açıklama yaptı!

HDP’li 3 büyükşehir belediyesinin kayyımla gasbedilmesini protesto etmek için Van’da düzenlenen eyleme katılan bir gencin polisler tarafından kahvehanede sıkıştırılıp, linç edilmesinin ciddi toplumsal tepkilere neden olması üzerine Van Valiliği özrü kabahatinden büyük bir açıklama yaptı. Vali beye göre o gencin suç dosyası kabarıkmış, PKK’den cezası varmış, polise demir tabureyle saldırmış üstüne bir de şizofrenmiş! Polisleri de kendilerini o gencin deli olmasıyla savunmuşlardı!

Bir polis güruhu tarafından kahvehanede sıkıştırılan gence taburelerle, polis kaskı, tekme ve coplarla saldırı gerçekleştirilmişti. Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde polislerin gence kelimenin gerçek anlamıyla işkence yapmaları ciddi tepkilere neden olmuş hatta AKP’li Milletvekili Mustafa Yeneroğlu da hesabından yaptığı açıklamayla tepki göstermek zorunda kalmıştı.

Bu tepkilerin ardından açıklama yapan Valilik, sanki PKK’den ceza alanlar böylesi linçi hakkediyor, üstüne bir de şizofrenlerse daha fazla hakkediyor, hele bir de eylemde polise dönük bir davranışta bulunuyorsa daha daha fazla hakkediyor anlamına gelen açıklamalarıyla bundan sonra polisin önüne gelene “PKK’li, bana şiddet uyguladı, deli” diyerek linç edebilmesinin önünü açıyor. En kötüsü de toplumsal gericilik birikiminin linç histerisine kapıyı aralıyor.

Van Valiliğinden yapılan o hedef ve yol gösterici açıklamada şunlar belirtildi:

İçişleri Bakanlığı tarafından Van Büyükşehir Belediyesine yapılan Başkan Vekilliği görevlendirilmesini protesto etmek için toplanan ve kanunsuz eylem yapan gruplar için görevlendirilmiş Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğünde görevli personele, bekleme yaptıkları Van il merkezi Yüzbaşıoglu Sokak’ta bir şahıs tarafından demir tabure ile saldırıda bulunulmuştur. Saldırı sonucu bir polis memurumuz yüzünden, boynundan ve kolundan yaralanmıştır. Saldırıda bulunan şahıs kovalamaca sonucu zor kullanılarak yakalanmıştır. Sahsın 2013 yılında PKK terör örgütünün kırsal alanına katılım yaptığı, 2014 yılında Diyarbakır ilinde güvenlik kuvvetlerine teslim olduğu ve çok sayıda suç kaydının olduğu ayrıca, psikolojik rahatsızlığının (şizofren) bulunduğu anlaşılmıştır. Valilğimizce olayla ilgili gerekli inceleme ve soruşturma başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar