Van’da dört gazeteciye gözaltı

Van’da dört gazeteciye gözaltı

Mezopotamya Ajansı’na baskın düzenleyen polisler, dört gazeteciyi gözaltına aldı. Mezopotamya Ajansı Van’da Servet Turgut ve Osman Şiban’ın helikopterden atıldığını ortaya çıkarmıştı

Mezopotamya Ajansı’nın Van Bürosu ile aralarında Jinnews muhabirlerinin de bulunduğu çok sayıda gazetecinin evine sabah saatlerinde baskın düzenlendi. Baskınlarda, MA muhabirleri Adnan Bilen ve Cemil Uğur ile Jinnews muhabiri Şehriban Abi ve Nazan Sala gözaltına alındı. Gazetecilerin fotoğraf makineleri, kamera ve teknik malzemelerine polis tarafından el konuldu.

Gözaltına alınan gazeteciler Adnan Bilen ve Cemil Uğur, Şehriban Abi ve Nazan Sala ile ilgili 24 saatlik avukat kısıtlaması getirildiği öğrendi.

Gözaltına alınan gazetecilerden Cemil Uğur, Van’ın Çatak kırsalında operasyona çıkan askerlerin gözaltına aldığı Servet Turgut ve Osman Şiban’ın helikopterden atıldıklarını ortaya çıkarmıştı. Helikopterden atılan Servet Turgut günlerce yoğun bakım ünitesinde kaldıktan sonra yaşamını yitirdi.

Yeni Yaşam Gazetesi‘nin aktardığına göre, gözaltılara ilişkin yazılı açıklama yapan Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG), Gazetecilerin Van’da helikopterden atılan köylülerin durumunu belgeleri ile ortaya çıkardığına dikkati çekerek, “Yaşamını yitiren köylülerden Servet Turgut’un taziyesini basan polisler Mezopotamya Ajansı’nı hedef göstermiş, bunun üzerine önce ajansın sitesine erişim mahkeme kararıyla engellenmişti. Van’daki baskın ve gözaltılar da bu hedef göstermeyle doğrudan ilgilidir” dedi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği olarak bir kez daha hakikati açığa çıkarıp tüm dünyaya duyurmaya çalışan meslektaşlarımıza yönelik bu saldırıyı kınıyoruz. Türkiye tarihi gazetecilere yapılan saldırılarla dolu olduğu kadar tüm bu saldırılar karşısında hakikat yolcularının direnişine de tanıklık etmiştir. Hakikat yolcuları dün olduğu gibi bugün de gerçeği açığa çıkartmaya devam etmiştir. Bir kez daha bugün gözaltına alınan arkadaşlarımızın serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Çünkü gazetecilik suç değildir.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar