Veli Saçılık: Çökmesini bekleyen değil çökerten olmalıyız!

Veli Saçılık: Çökmesini bekleyen değil çökerten olmalıyız!

Veli Saçılık’la sosyal medya üzerinden yapılan tehditleri konuştuk

Alınteri: Veli, bu tehdit ilk mi, yoksa daha önce yapılan tehditler de oldu mu?

Veli Saçılık: Daha önce de defalarca tehdit edilmiştim. Ama bu tehdit sıradan, sosyal medyadan herhangi serserinin attığı bir tehdit değildi. Bu tehdit bizzat ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Aşkın Dinçer tarafından yönetilen bir tehditti. Daha önce de aynı grup bir şeyler yazıyordu ama bunlar saldırmadan önceki tehditleriydi. Bunu alenen yapıyorlar. Çünkü daha önce de defalarca alenen tehdit ettikler, fiili olarak da saldırdılar. Hatta milletvekilleri düzeyinde saldırıda bulundular. O nedenle önemseyip teşhir ettim. Teşhir ettikten sonra da Ülkü Ocakları başkanları ve MHP düzeyinde açıktan ölüm tehditlerinde bulundular. Ben de yine bu tehditlerin herbirini ayrı ayrı teşhir ettim. Bütün bu tehditleri ve yapanları arşivleyip bir çete örgütlenmesi olduklarına dair savcılığa suç duyurusunda bulundum.

Burada meseleyi biraz daha ciddi kılan şey şu, bana tehditler geldikten sonra İstanbul-Bağcılar’da Cenk isminde anti faşist genç bir arkadaşımız, “Veli’ye saldıramazsınız, biz bu faşist saldırılara izin vermeyiz” diye karşı tarafa cevap veriyor. Bu anti faşist arkadaş Cumartesi günü cevap yazmıştı; faşistler Pazartesi günü çalıştığı tiyatroya gidiyorlar, arkadaşı darp ediyorlar, etrafta bulunanlara da bıçak çekerek tehdit ediyorlar ve oradan uzaklaşıyorlar. Saldırı görüntüleri de elimizde. Aşkın Dinçer denilen kişi o saldırıdan sonra sosyal medyadan mesaj atarak “cevabını aldın mı” diyor.

Aslında hem İYİ Partililere hem gazetecilere saldırı genel anlamda insanları korkutma ve dövme gibi olayların bir merkezden yönetildiği anlaşılıyor. Bu anlamda ciddi herhangi bir sosyal medya tehdidi değildi. Ortada organize bir çete var.

Alınteri: Bu tehditler ne zaman başladı?

Veli Saçılık: Ben HDP MYK’sına seçildikten sonra…

Alınteri: HDP Milletvekili adayı olduğunda da tehditler aldın mı?

Veli Saçılık: Vardı ama örgütlü bir biçimde değildi. O nedenle çok ciddiye almamıştım. Şu anda üst düzeyde ve bu işi örgütleyen, bir şekilde resmi uzantıları olan kişilerle ilişkili istihbaratla adres toplayabilen bir yapıyla karşı karşıya olduğumu anladığım için ciddiye aldım.

Alınteri: Bu saldırının senin şahsına yapılan bir saldırı değil, politik bir tehdit olduğunu ifade ediyorsun değil mi?

Veli Saçılık: Kesinlikle öyle. Benim zaten bir kişiye küfür etmem düşünülemez; sosyalist dünya görüşüme göre yazarım, eleştiririm bunları şahsileştirecek hiçbir şey yoktur. Ve bu tehdidin kendisi “biliniyor olmam”, bilinir olan kişinin sesini kesmek aracılıyla topluma verilmek istenen mesajdır. Ben bunu reddediyorum. “Kargadan korksam darı ekmezdim” diye de cevap yazdım. Bu tip ekiplerin topluma korku yaymasını sağlama aracı olmak istemedim. Tersine çevirecek bir irade göstermeyi tercih ederim. Sonunda evet saldırı ve benzeri şeyler olabilir ama buradaki mesele Ali’nin ya da Veli’nin meselesi değildir. Mesele faşizm ve faşizme karşı anti faşist mücadeledir.

Anladığım kadarıyla faşistler kendilerinini yeni bir evrede hissediyorlar. Resmi uzantılarıyla birçok alana ulaşabilir durumdalar, tepeden tırnağa silahlanmış durumdalar, organize hareket ediyorlar, paraları-pulları her şeyleri yerinde ve ’80 öncesindeki gibi benzeri saldırılara girişme ‘gücünü’ kendilerinde görüyorlar. Henüz öldürme aşamasına gelip gelmediklerini bilmiyorum. Ama öldürme eylemlerine girebilecek aşamada görünüyorlar. Bunların bu tutumuna, eğilimine ve ‘cüretlerine’ biz anti faşistler ve sosyalistler olarak cevap vermek zorundayız.

Bu mesele kişisel bir mesele değil, yakın zamanda herkesi tehdit etmeye başlayacaklar. Ama şu da var ki, bunlar AKP’nin gölgesinde yatan faşistler AKP’nin çöküşüyle birlikte bunların süngüsü de düşecektir ama biz devrimciler bir şeyin çökmesini beklemek değil çökerten olmalıyız. O nedenle devrimci tavır faşizm karşısında geri adım atmama, faşizmin karşısında durma cüretini göstermektir.

Alınteri: Tehditleri teşhir ettiğinde devrimci demokrat kesimlerin buna karşı tutumu ne oldu?

Veli Saçılık: Sizin aracılığınızla Alınteri ziyaret etti. Dün Alevi Bektaşi Federasyonlar, PSAKD, Alevi derneklerinin tamamı, milletvekilleri hem sosyal medyadan hem şahsen gelerek dayanışma gösterdiler. Bugün CHP Milletvekili Ali Şeker, TİP Genel Başkanı Erkan Baş, CHP Milletvekili Selin Sayek Böke, HDP Milletvekili Oya Ersoy, Halkevleri’nden geldiler. Hem mesaj ile hem de fiilen yanımda olup dayanışma içinde olacaklarını ifade ettiler.

Bu ziyaretler, sosyal medyadan gelen dayanışma mesajları olabilecek saldırıya bir cevap olduğunu düşünüyorum. Tehdit ettiğiniz biziz bir kişi değil mesajı önemli bu da yapıldı. Bu karşı tarafı frenleyebilir. Ama buna rağmen saldırı olursa biz asıl saldırı sonrası için hazır olmamız gerekir.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar