Vestel’deki işçi kıyımına karşı boykot çağrısı

Vestel’deki işçi kıyımına karşı boykot çağrısı

İşçi Kadın Meclisleri, Vestel’de bin işçinin korona olması, yedisinin hayatını kaybetmesine neden olan koşulları teşhir eden üyelerinin işten atıldığını belirterek, işten atılan işçiler geri alınana, koronaya karşı koruyucu önlemler geliştirilinceye, gasbedilen haklar geri verilinceye kadar Vestel ürünlerinin boykot edilmesi çağrısında bulundu

En az bin işçinin korona olduğu, yedisinin de hayatını kaybettiği Manisa Vestel fabrikasında olup biteni teşhir eden işçiler işten atılıyor. İlk olarak ağustos ayında fabrikada olup bitenleri gündeme getiren İşçi Kadın Meclisi üyesi bir işçi işten atılmıştı. Çarklar dönsün diye işçilere kurbanlık koyun muamelesi yapıldığını kamuoyuna yansıtan işçileri hedefe çakan Vestel yönetimi, geçen hafta da işten attığı işçinin mahkemesinde tanıklık yapan başka bir işçiyi işten attı.

Bu gelişmeler üzerine İşçi Kadın Meclisleri Genel Koordinasyonu bir açıklama yaparak Vestel’in ürünlerinin boykot edilmesi çağrısında bulundu.

Yapılan açıklamada işçilerin canını hiçe sayan çalışma koşullarını fabrika önünde yapılan basın açıklamalarıyla teşhir ettiklerini, bunun üzerine fabrika yönetiminin açıklamalar yapmak ve önlemleri arttırdığını söylemek zorunda kaldığı hatırlatıldı.

Bu gelişmelerin ardından konuyu gündeme getiren İşçi Kadın Meclisleri üyesi bir işçinin işten atıldığı, bu süreçte işten atılan üyeleri için mahkemede şahitlik yapan bir diğer üyelerinin de geçtiğimiz günlerde işten atıldığı belirtilerek, “Vestel’in tutarsızlığı da hakkını arayan işçileri susturma çabası da işte ortada” denildi.

Vestel yönetiminin bununla da yetinmeyerek işten attığı “İşçi Kadın Meclisleri üyesi misin?” diye sorguya çektiği kaydedilen açıklamada, “Vestel yönetimi, salgında yaşam hakkını arayan işçilerle uğraşmayı bırakarak salgına karşı önlemlerini almalıdır” ifadelerine yer verildi.

Salgın günlerinde kadın işçilerin işyerlerinde yaşadığı sorunların da kadınların eşitlik mücadelesinin bir parçası olduğu vurgulanan açıklamada, “Salgında tüm işçilerin ölümle burun buruna yaşadığını görüyoruz. Patronlar işçilere ya ücretsiz izin ile sefalet ya da önlemsiz çalışma diyorlar. Öte yandan daha çok işi, daha az işçiye yaptırmak için ücretsiz izni fırsat olarak kullanıyorlar. İlk önce kadınları işten çıkarmak için hazırda beklediklerini de biliyoruz. Bu yüzden eşitlik mücadelesi, emeğimize sahip çıkmanın da mücadelesidir. Ayrı görmüyoruz. Bu haksızlığın karşısında; hakkını arayan, sorunları dile getiren kadın işçileri asla yalnız bırakmıyoruz” denildi.

İşçilerle değil, salgınla mücadele edin.
İstanbul Sözleşmesi’ni savunuyorsanız, haklarımızdan elinizi çekin.

Üyeleri tarafından fabrikada olup bitenler gündeme getirilmeseydi ölen işçi sayısının yediyle sınırlı kalmayacağı vurgulanan açıklamada, durumun teşhir olmasının ardından önlemlerin gündeme geldiği kaydedildi. “Önlemler Vestel’in işçilere jesti değildi. Yerine getirmediği sorumluluğuydu. Patronlar, bu koşullarda ölümden kaçınmamıza bile izin vermiyorsa, bunun karşısında mücadele etmek hepimizin görevi” denilerek, mücadelenin devam edeceği belirtildi.

Tüm kamuoyunu Vestel ve Zorlu ürünlerini boykot etmeye çağırıyoruz

“Vestel yönetimi ve sahibi Zorlu Holding; İstanbul Sözleşmesi tartışmalarında ve 8 Mart’larda kadın istihdamından dem vuruyordu. Anlatılan ve uygulanan arasındaki bu ikiyüzlülüğü herkes görmelidir” denilen açıklamada, kadınları hak aradıkları için işten atanların İstanbul Sözleşmesi’nin tam karşısında durdukları ifade edildi.

Kadınları salgında işten atanlar, kadınların güç kaybetmesine bizzat sebep olanlardır. Kadınların çalışma yaşamından koparanlar, hakkını aradığında bastırmak isteyenler kadınların yanında olamaz.

Biz sahte açıklamaların değil işçinin tarafındayız. İşçi Kadın Meclisleri olarak üyelerimiz hakkını alana kadar Vestel’in yakasındayız” denilen açıklamada belirtilen 3 koşul yerine getirilinceye kadar tüm kamuoyu Vestel ve Zorlu’nun ürünlerini boykot etmeye davet edildi:

  1. Atılan işçiler işe geri alınacak,
  2. Vestel gasp ettiği hakları işçilere geri verecek,
  3. İşçiler Covid-19’dan korunacak.

Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar