Volkswagen Almanya’da 7 bin işçiyi işten çıkaracak

Volkswagen Almanya’da 7 bin işçiyi işten çıkaracak

Otomobil tekeli Volkswagen, 2023 yılına kadar Almanya’daki fabrikalarından 5 bin ila 7 bin işçinin işten çıkarılacağını açıkladı.

Dev otomobil tekeli Volkswagen (VW), düşen kar oranlarını yapacağı teknolojik yatırımlarla arttırarak yüzde 6’ya çıkarmak için 2023 yılına kadar VW markasındaki 7 bin işçinin işten çıkarılacağını açıkladı.  Plana göre 2025 yılına kadar işten çıkışlar olmayacak, ancak emekliliği gelen işçiler tazminatlarını alarak ayrılacak, işçiler erken emekliliğe ve tazminatını alarak işten ayrılmaya teşvik edilecek.

Tekelin 2025 yılına kadar doğrudan işçi atma yerine bu yolla işçi sayısını 7 bin azaltacağı belirtiliyor. Aynı dönemde program ve araştırma-geliştirme bölümünde ise 2 bin eleman alınacağı ifade edildi.

Almanya merkezli otomotiv şirketi Volkswagen, 7 bin kişinin işine son verileceğini duyurdu. Yapılan açıklamada, tasarruf tedbirleri çerçevesinde Volkswagen’in üretim maliyetlerini azaltmak için model çeşitliliğini azaltacağı ve 2023 yılına kadar 5,9 milyar euro tasarruf yapılması planlandığı ifade edildi.

Dizel skandalı ve elektro otomobile geçiş konusunda çalışmaların devam ettiğini açıklayan şirket yönetimi, VW Yönetim Kurulu Üyesi Arno Antlitz, otomobil sektöründe piyasaların dönüşümünde 2019’un kader yılı olduğunu belirterek buna göre hazırlıklar yaptıklarını söyledi.

Tekel 2023 yılına kadar 19 milyar avroluk yatırım yapmayı hedefliyor. Bu miktarın 4.6 milyar avrosu idare ve yeni teknolojik alana ayrılacak.

Şirket daha önce tasarruf planı çerçevesinde 23 bini Almanya’da olmak üzere 30 bin çalışanı işten atacağını açıklamıştı.

Elektrikli araç üretimine öncelik vermeye başlayan Alman otomotiv devi, 10 yıl içerisinde 22 milyon araç üretecek. Şirketin bu doğrultuda üretiminin bir kısmını Türkiye, Bulgaristan, Sırbistan gibi işgücünün ucuz olduğu yerlere aktarması bekleniyor.

Bu plan kapsamında Türkiye favori ülke olarak belirlenmişti. Fakat basında çıkan haberlere göre krizle birlikte Türkiye’deki otomotiv piyasasında yaşanan yüzde 3’lük daralma Türkiye’yi seçenek dışı bıraktı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar