Y Momentum’da işçi ve sendika düşmanlığı!

Y Momentum’da işçi ve sendika düşmanlığı!

Dev Tekstil, Y Momentum’da çalışan iki üyesinin kötü çalışma koşullarına itiraz ettikleri için işten atıldığını, sendikal çalışmanın engellenmesine dönük bu saldırıyı protesto etmek için fabrika önüne giden üye ve yöneticilerinin müdür ve diğer fabrika yöneticilerinin fiziki saldırısına, küfürlerine maruz kaldıklarını, patrondan direktif alan polisin de bu tabloya rağmen üyelerini gözaltına alıp, tehdit ettiğini açıkladı

Y Momentum fabrikasında kuralsız-yasadışı çalışma koşullarının sonlandırılmasını, ücretlerin zamanında ödenmesini isteyen Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası (Dev Tekstil) iki işçi işten atıldı. Sendikal faaliyetin engellenmesi ve haksız işten atmayı protesto için fabrika önüne giden Dev Tekstil üye ve yöneticileri de fabrika müdürü ve diğer yöneticilerin fiziki saldırısına, hakaret ve küfürlerine maruz kaldı.

Bu gerilim devam ederken polis devreye sokuldu. Dev Tekstil’den yapılan açıklamada fabrika müdürü polislere “Bütün Avcılar Emniyeti’nin yemeğini biz veriyoruz. Bunları bir an önce alın.” diyerek talimat verdi.

Fabrika önüne gelen polis, sendika üye ve yöneticilerine taşlarla saldıran, küfreden fabrika yöneticilerine dokunmazken, fabrika yöneticilerinden aldığı talimatla sendika yönetici ve üyelerini gözaltına aldı. Gözaltı sırasında, video kayıtları sildirmek için tehditlerde bulundu,

fabrika önüne bir daha gitmeleri halinde tekrar gözaltına alacaklarını söyledi.

Dev Tekstil, “Sendikamız Y Momentum yönetiminin ve Avcılar Emniyetine bağlı polislerin keyfi saldırısı, sendikal faaliyeti engelemeleri vb. üzerine gereken hukuki ve fiili adımları atacaktır” diye belirtti.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar