Yangın bölgesi şaşırtıcı olmayacak şekilde maden projesi sahası!

Yangın bölgesi şaşırtıcı olmayacak şekilde maden projesi sahası!

Arsuz-Samandağ-Belen üçgeninde başlayarak doğal hayatı ve halkın canını tehdit eden yangının çıktığı bölgede krom madeni projesinin olduğu açığa çıktı, bu arada maden patronlarına halel getirmeyen devletleri bu yangını da “terör bağlantılı” ilan edip dört kişiyi gözaltına aldıklarını açıkladı

Türkiye’nin tüm bölgelerinden toplam 766 alanın, maden arama çalışmaları için ihaleye açılacağı, bunun için mera-orman-tarım alanı gibi özelliklerin dikkate alınmayacağı daha önce de basına yansımıştı. Bu noktalardan 9’unun da Hatay’ın Erzin, Dörtyol, Samandağ, Belen ve İskenderun ilçelerine yayıldığı biliniyordu.

Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEK) eliyle toplam 9 noktada “sodyum, potasyum, lityum, iyot, bor tuzları” gibi madenlerin aranması ve taş ocağı işletmeciliği için ruhsat girişimleri olduğu kaydedilirken, Eylül ayında Samandağ’da maden sahası olarak düşünülen alanlarda yangın başlamış ve 5 gün boyunca devam etmişti.

Samandağ’daki yangının ardından da gündeme gelen bu maden sahaları şimdi de Arsuz-Samandağ-Belen üçgeninde, üstelik yerleşim alanlarına hayli yakın bir noktada meydana gelen yangınla yeniden gündemde. Bu bölge aynı zamanda yaban ve doğal hayatın zenginliğiyle de biliniyor.

Saatlerce söndürmeyenler, “terör bağlantısı”ndan bahsediyor!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, dün başlayan ve şiddetli rüzgar gerekçesiyle saatlerce müdahale edil(m)eyen yangının 300 hektarlık alanı kapsadığını belirterek, “7 daire, 11 müstakil ev, 14 iş yeri, 8 fabrika, 4 araç, 3 depo, 35 arı kovanı ve 70 vatandaşımız etkilendi” dedi.

Bu arada, yangının söndürülmemesi, THY’ye ait uçakların devre dışı bırakılmasının yarattığı sonuçlar, nasıl çıkmış olabileceği tartışılırken, Bakan Pakdemirli, “Çok ciddi kasıt şüpheleri ortaya çıktı. Valiliğimiz çok yönlü soruşturuyor, 4 şüpheli gözaltında” açıklamasında bulundu. Bu kişilerin kimlikleri konusunda herhangi bir bilgi verilmezken, terör örgütleriyle bağlantılı kişiler olduğu söylemi ortalığı kapladı.

Sosyal medya trolleri “#HatayiPkkYakti” etiketiyle saldırıya başladı ve özellikle doğa konusunda duyarlılık gösteren aydın ve sanatçıları, Kürt halkını, ilerici-demokrat kesimleri hedefe çakan paylaşımlarla gündemi belirlemeye, baskı oluşturmaya çalıştılar.

Kısacası, doğanın, sosyal hayatın, insan canının hiçe sayılarak yürürlüğe konulan yağmacı-talancı maden politikalarının gerçek terörün kendisi olduğu gerçeğini unutturmak için ellerinden geleni yapacakları anlaşılıyor.

Ardı ardına çıkan yangınları, maden patronları ve uzantılarının bu alanları göz göre göre sabote ederek tüm toplumsal tartışma ve tutumları baştan bloke etme çabası olarak yorumlamaya açık tüm verileri bu söylemle gölgeleyebileceklerini sanıyorlar!

Yangın bölgesinde krom ocağı projesi!

Nitekim dün başlayan ve doğal yaşamla birlikte bölge halkının canını riske eden son yangının çıktığı bölgede de maden projesi yapılacağı ortaya çıktı!

BirGün’den Serbay Mansuroğlu’nun haberine göre, Hatay Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, köylere gönderdiği 30 Eylül tarihli resmi yazıda 12 Ekim tarihinde Arsuz ilçesine bağlı Hüyük Mahallesinde projeyle ilgili ÇED toplantısı yapılacağını duyurdu.

Resmi yazıda, “Hatay ili Arsuz ilçesinde Krommer Madencilik Şirketi tarafından yapılması planlanan Krom Ocağı projesi hakkında ÇED Yönetmeliğinde yer alan ÇED Genel Formatı çerçevesinde hazırlanan ve Bakanlığımıza sunulan dosya ile ilgili ÇED Yönetmeliği gereğince ÇED süreci başlatılmış bulunmaktadır” ifadelerine yer verildi.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar