Yardım bekleyen göçmen teknesi seyrediliyor!

Yardım bekleyen göçmen teknesi seyrediliyor!

Libya açıklarındaki bir göçmen teknesi bir buçuk gündür yardım çağrıları yapıyor, göçmen örgütleri İtalya ve Malta’ya bildirmesine rağmen herhangi bir müdahale yapılmıyor, teknenin batma tehlikesi var

Göçmenler için bir ölüm koridoruna dönüşen Libya açıkları bu sefer de 95 kişiyi taşıyan bir teknenin 1,5 günden fazladır yardım istemesine rağmen seyrediliyor. İnsan kaçakçılarına ait tekneden bir göçmenin “suyumuz yok” dediği ve yakınından geçen “Heydar Aliyev” isimli yük gemisinin olup bitenleri uzaktan seyrettiği, ancak herhangi bir yardımda bulunmadığı belirtiliyor.

BBC Türkçe Servisi’nin haberine göre tekneden yapılan çağrılar İtalya ve Malta’ya bildirilmesine rağmen herhangi bir yardım göndermedi ve yaklaşık 95 göçmenin boğulma riskiyle karşı karşıya.

Göçmenlere yardım eden kuruluşlarının işlettiği alarm hattı “Alarm Phone” tarafından yapılan açıklamaya göre yaklaşık 95 kişiyi taşıyan teknenin motoru, Orta Akdeniz’de Malta’ya bağlı arama-kurtarma bölgesinde bozuldu. Su almaya başlayan teknenin acil yardıma ihtiyaç duyduğu Malta ve İtalya’da yetkili birimlere bildirildi.

Alarm Phone bu sabaha karşı yaptığı açıklamada “yaklaşık 33 saat önce 95 kişiyi taşıyan bir teknenin tehlike altında olduğunu yetkililere bildirdik ama hala görünürde bir kurtarma çalışması yok” dedi.

Teknede yeni doğmuş bir bebeğin de bulunduğu, acil durum hattını arayan göçmenlerin “Suyumuz kalmadı” dediği belirtiliyor.

Uluslararası Göç Örgütü: Boğulma riski altındalar

Birleşmiş Milletler’e bağlı Uluslararası Göç Örgütü de (IOM) bu sabah bir açıklama yaparak göçmenlere yardım çağrısında bulundu.

IOM çağrısında, “Libya’dan kaçmaya çalışan yaklaşık 95 göçmen hala Orta Akdeniz’de boğulma riski altında. Denizdeki tehlikeli vakalara yanıt vermenin devletler ve gemi kaptanları için ahlaki ve yasal bir yükümlülük olduğunu hatırlatırız” denildi.

Alarm Phone, göçmen teknesine yardım çağrısı yaptığı mesajlarını sosyal medyada “Siyahların hayatı değerlidir” etiketiyle paylaştı.

Geçmişte benzer durumlarda kalan göçmen teknelerinden bazılarının Libya’ya geri yollandığını hatırlatan Alarm Phone, bu teknenin de benzer muameleye maruz kalmasından endişe ettiklerini belirtti. Örgüt, “Heydar Aliyev gemisinin, Libya sahil güvenlik görevlilerinin müdahalesini beklediğinden korkuyoruz” dedi.

İnsan hakları kuruluşları, göçmenlerin Libya’da istismar ve insan hakları ihlallerine maruz kaldığını ve Libya’nın “güvenli liman” olmadığını belirterek denizden kurtarılan göçmenlerin tekrar bu ülkeye götürülmesine karşı çıkıyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar