‘Yargı üzerine düşeni yaptı’: Musa Orhan bir hafta sonra tahliye edildi!

‘Yargı üzerine düşeni yaptı’: Musa Orhan bir hafta sonra tahliye edildi!

Batman’da 18 yaşındaki İpek Er’in intihara teşebbüs etmesi ve 20 günlük yaşam mücadelesinden sonra hayatını kaybetmesine neden olan tecavüzcü Uzman Çavuş Musa Orhan, “kaçma şüphesi yoktur” denilerek 1 hafta sonra tahliye edildi!

Batman Beşiri’de 18 yaşındaki İpek Er’i tecavüz ederek, alıkoyarak, tehdit ve hakaretlerde bulunarak intihara sürükleyen Uzman Çavuş Musa Orhan, avukatının “kaçma şüphesi yoktur” içerikli dilekçesi üzerine dün akşam tutuklu bulunduğu cezaevinden tahliye edildi! Musa Orhan hakkında sözümona “‘nitelikli cinsel saldırı’ suçlamasıyla dava açılmıştı!

İpek Er, 16 Temmuz’da intihar girişiminde bulunmuş ve 18 Ağustos’ta tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirmişti.

Ardında bıraktığı mektupta da Musa Orhan’ın kendisini çeşitli vaatlerle kandırdığını, başka bir askerin evinde tecavüz ettiğini, daha sonra İzmir’e gönderdiğini, orada ortalıkta kalarak geri döndüğünü, Orhan’ın bu yaşananların üstünü tehdit ve hakaretlerle kapatmaya çalıştığını anlatmıştı.

Musa Orhan’ın bu süreçte “bana kimse bir şey yapamaz” dediği kaydedilen o mektuptan, Orhan’ın sırtını dayadığı yerlerden aldığı gücün pervasızlığıyla hareket ettiği anlaşılıyordu. Nitekim o güvendiği yerler; İpek Er’in ölümü gerçekleşene kadar Orhan’a dokunmadı da. Ailesinin önceki şikayetlerini ya da İpek’in intihar ederek hastaneye kaldırılmasını dikkate almadı, mektubu gibi ciddi bir delil sözkonusuyken Orhan elini kolunu sallayarak dolaşmaya devam etti.

İpek hayatını kaybettikten sonra ortaya çıkan tepkiler üzerine 19 Ağustos’ta tutuklamak zorunda kaldıklarındaysa olacağı buydu: “Kaçma şüphesi yok” denilerek tahliye etmek!

İpek’in cinsel ilişkiye zorlandığı Adli Tıp raporunda da tespit edildi. Orhan’ın kendisine alkol ve ilaç içirerek ilişkiye zorladığını belirten İpek’in mektubunu doğrulayan içerikteki bu rapora rağmen mahkeme Orhan’ın beyanlarını esas alıp, İpek’in kendi rızasıyla ilişkiye girdiğine hükmetmiş oldu!

Hakkında “nitelikli cinsel saldırı” suçundan iddianame hazırlanan Musa Orhan’ın, 16 Ekim’de Siirt 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek davanın ilk duruşmasında hakim karşısına çıkması bekleniyordu.

MA’daki habere göre, tutuklama kararına itiraz eden avukatı Dr. Mehmet Erkan Akkuş, dilekçesinde müvekkilinin kaçma şüphesinin bulunmadığını öne sürdü. Bu itirazı değerlendiren Siirt 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Avukat Akkuş’un itiraz dilekçesinde belirtilen hususları yerinde görerek Orhan’ın tahliyesine karar verdi.

İpek’i intihara sürükleyen Uzman Çavuş Musa Orhan hakkında “nitelikli cinsel istismar” suçundan açılan davanın yanı sıra Er ailesinin avukatları zanlı hakkında “intihara sürükleme” suçu işlediğini belirttikleri dilekçeleri ile önceki gün Batman Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu.

Soylu ‘yargı üzerine düşeni yapacaktır’ demişti!

İpek Er’in yaşamını yitirmesi sonrası oluşan tepkiler karşısında Hürriyet’ten Ahmet Hakan’a konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Orhan’ı değil, tepki gösterenleri suçlamış, HDP’nin olayı bilerek tırmandırdığını iddia ederek, Orhan’ı sahiplenmişti. Yargının gereğini yapacağını belirterek, sonucunu bildiği bir şeyi önden haber vermişti. Yargı gereğini yaptı ve Soylu’nun “aslanlarım” dediği çürümüş piyonlarından birini daha kollamış oldu!

Soylu, o açıklamalarında şu sözleri sarf etmişti:

Bir güvenlik mensubu, bu tür bir olayın içinde yer aldığında önce açığa alırız, ardından da ihraç ederiz. Bu uzman çavuşla ilgili açığa alma işlemi bir ay önce gerçekleşti, ayrıca ihraç işlemi de hemen başlatıldı. Olayı tüm evreleriyle ele alıp titizlikle incelemek lazım. Cenaze, bizim cenazemizdir. İki nedenden dolayı bizim cenazemizdir: Görevimiz gereği mesuliyetimiz var, bu bir. İkincisi de bu aile bir polis ailesi. Genç kızımızın abisi mesai arkadaşımız, bir polis memuru. Bu açıdan da mesuliyetimiz var. Bu konuda yargının önüne ne konmuştur, yargının önünde ne vardır, bunu yargı inceliyor. Yargının da üzerine düşen görevi yapacağına inancım ve güvenim tamdır.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar