Yargıtay’ın Soma kararı: Can Gürkan ve dört kişi hakkındaki karar bozuldu

Yargıtay’ın Soma kararı: Can Gürkan ve dört kişi hakkındaki karar bozuldu

Yargıtay 12. Ceza Dairesi, Soma A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’ın da aralarında bulunduğu 4 kişinin “301 kez olası kastla adam öldürme” suçundan mahkum edilmesine karar verdi, 37 sanığın beraatını onayladı

Yargıtay 12. Ceza Dairesi, resmi rakamlara göre 301 madencinin göz göre göre ölüme gönderildiği Soma Katliamı davasıyla ilgili kararında Soma A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’ın da aralarında bulunduğu 4 kişinin “301 kez olası kastla adam öldürme” suçundan mahkum edilmesine karar verdi, 37 sanığın beraatını onayladı. Yerel mahkeme Can Gürkan’a ‘basit taksirle ölüme neden olma’ suçundan 15 yıl hapis cezası vermişti.

Habertürk’ten Fevzi Çakır’ın haberine göre Yargıtay, Can Gürkan’ın da aralarında bulunduğu 4 sanığın ‘301 kez olası kastla adam öldürme’ ve ‘162 kez olası kastla yaralama’ suçların mahkum edilmesi gerektiğini belirtti.

‘Yüksek riskleri biliyorlardı’

Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’a ‘basit taksirle ölüme neden olma’ suçundan verilen 15 yıl hapis cezasının bozulduğu ve “Sanıkların tamamının karar alma süreci içerisinde bulunmaları ve şirketteki pozisyonları gereği ocak içerisindeki yüksek riskleri bilmelerine rağmen, ‘olursa olsun’ mantığı ile hareket ederek bu risklerin önüne geçmek için herhangi bir girişimde bulunmayarak, gerçekleşen bu neticeden olası kastlarıyla sorumlu tutulmaları gerektiği, böylece sanıklar hakkında 301 kez olası kastla adam öldürme suçundan ve 162 kez olası kastla yaralama suçundan mahkumiyet hükmü kurulması gözetilmeliydi” denen kararda Yargıtay, sanıklar Genel Müdür Ramazan Doğru, İşletme Müdürü Akın Çelik ve Teknik Müdür İsmail Adalı’nın tahliye taleplerini de reddetti.

Beraat kararları bozuldu

Tutuklu sanık Teknik Nezaretçi Ertan Ersoy’un cezaevinde geçirdiği süre dikkate alınarak tahliyesine karar verildi. Sanıklar kontrol baş mühendisleri Efkan Kurt ve Adem Ormanoğlu hakkında verilen beraat kararları bozuldu.

Daire, her iki mühendisin ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma’ suçundan cezalandırılması gerektiğini belirtti. Sanık Haluk Evinç hakkındaki mahkumiyet kararı eksik inceleme nedeniyle bozuldu.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar