Yaşasın enternasyonal dayanışma!

Yaşasın enternasyonal dayanışma!

Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi (TDİ), 18 Mart Uluslararası Politik Tutsaklar Günü’nde Türkiye ve Kürdistan hapishaneleri başta olmak üzere dünyanın tüm hapishanelerinde tutsak bulunan politik tutsaklar için Taksim Galatasaray Lisesi önünde bir açıklama gerçekleştirdi.

Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi (TDİ), 18 Mart Uluslararası Politik Tutsaklar Günü‘nde Türkiye ve Kürdistan hapishaneleri başta olmak üzere dünyanın tüm hapishanelerinde tutsak bulunan politik tutsaklar için Taksim Galatasaray Lisesi önünde bir açıklama gerçekleştirdi.

18 Mart Uluslararası Politik Tutsaklar Günü’nün Paris Komünarları’nın “Özgürlük – Eşitlik – Kardeşlik” sloganıyla başlattıkları direnişlerinin katliamla bastırılması günü vesilesiyle bir direniş ve sahiplenme günü olduğunu belirten TDİ, ‘1923 yılından bugüne her yıl uluslararası alanda politik tutsakların sorunlarına dikkat çekilmekte ve yaşanan saldırılar teşhir edilmektedir’ dedi.

Başta Türkiye ve Kürdistan olmak üzere tüm dünyada; düşünen, eleştiren ve mücadele eden tüm insanlara yönelik yoğun bir saldırı söz konusu olduğunu ifade eden TDİ, ‘İktidarlar her türlü isyanı ve sesi bastırmak için toplumun en dinamik güçlerini hedef almaktadır. ‘Başka bir dünya mümkün’ diyerek kapitalist ve sömürgeci iktidarlara biat etmeyenleri sanki birer hasta ve suçluymuş gibi ‘ıslah ve rehabilite’ etme planlarıyla hücrelere atarak tasfiye etmeyi planlamakta; insan haklarını ve insanlık onurunu hiçe sayan uygulamalar ve yaptırımlarla politik tutsakları düşüncelerinden ve kişiliklerinden vazgeçmeye zorlandıklarını’ vurguladı.

Açıklamanın devamında şunlara değinildi;

Egemen güçlerin milletleri, dilleri, ülkeleri ve hatta kıtaları değişse de özgürlük mücadelesi yürütenlere karşı politik tavır ve tutumları değişmemektedir. İsrail’de veya Yunanistan’da, Fransa’da veya Amerika Birleşik Devletleri’nde, Almanya’da veya Peru’da, Kolombiya veya İspanya’da, Filipinler’de veya Türkiye’de politik tutsakların özgürlükleri ellerinden alınarak hakları gasp edilmektedir.

Yanı başımızdaki coğrafya olan Ortadoğu’da, devletlerin çıkarlarına hizmet eden bölgesel savaşlarla her gün yüzlerce insan hayatını kaybetmekte, binlerce insan yaşadıkları ülkelerini terk edip göç yollarına düşmekte ve yüzlerce insan tutuklanıp hapishanelerde yoğun işkencelerle karşı karşıya kalmakta ve katledilmekte. Özellikle bölgesel savaşların sürdüğü ülkelerde hapishanelerde yaşanan işkenceler, katliamlar ve yargısız infazların bir bilançosu bile söz konusu değil.

Direnmek meşru bir hak değildir sadece, aynı zamanda da bir gerekliliktir. Bertholt Brecht’in sözleriyle: ‘hakkın haksızlığa dönüştüğü yerde direniş bir sorumluluktur’. Tüm duyarlı kesimleri, direniş ruhunu kuşanarak, politik tutsaklara sahip çıkmaya çağırıyoruz.

Bizlerde tutsak yakınları, aileleri ve yoldaşları olarak dünyadaki tüm politik tutsaklarla dayanışma içerisinde olduğumuzu belirtiyor; sınırsız, sınıfsız ve hapishanesiz bir dünya özlemi ile 18 Mart Uluslararası Politik Tutsaklarla Dayanışma Günü’nü kutluyoruz.

 

Politik Tutsaklar Teslim Alınamaz!
Politik Tutsaklara Özgürlük!
Politik Mücadele Meşrudur, Yargılanamaz!
Yaşasın Enternasyonal Dayanışma!

Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi

Açıklamanın ardından Türkiye ve Kürdistan hapishanelerinde bulunan politik tutsaklarla dayanışmak için kart gönderildi.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar