Yemen’de her iki saatte bir anne altı çocuk ölüyor

Yemen’de her iki saatte bir anne altı çocuk ölüyor

UNICEF, Yemen’de hamilelik ya da doğum sırasında yaşananlar nedeniyle her iki saatte 1 anne ve 6 bebeğin öldüğünü açıkladı

YAŞANACAK DÜNYA

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF’ten yapılan yazılı açıklamada, Yemen’deki savaş yıllarının hamilelerle bebekleri zayıf düşürdüğü ve doğumları olumsuz etkilediği belirtildi.

Savaş nedeniyle Yemen’in Orta Doğu’nun en fakir ülkelerinden biri haline geldiğine işaret edilen açıklamada, “Anneler ve bebekleri, Yemen’de en zayıf düşen grupta. Anneyi ve doğumları desteklemek için verilen sağlık hizmetleri tamamen çökmek üzere. Ülkede hamilelik ya da doğum sırasında yaşananlar nedeniyle her iki saatte 1 anne ve 6 bebek hayatını kaybediyor.” ifadeleri kullanıldı.

Fakirlik yüzünden evde doğumların arttığına vurgu yapılan açıklamada, ülkedeki sağlık kurumlarının sadece yüzde 51’inin tüm gücüyle faaliyet gösterdiği ancak bunların da şiddetli derecede ilaç, ekipman ve çalışan eksikliği yaşadığı aktarıldı.

Yemen’de (perde arkasında emperyalist devletler ve onların bölgedeki işbirlikçilerinin bulunduğu -nba) Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar