Yeni “normal” ile kastedilen bu mu?

Yeni “normal” ile kastedilen bu mu?

Polisin bugün Tekirdağ’da bir aileye estirdiği terörün arkası Kadıköy’de motokuryeye, Zeytinburnu’nda da çocuklara dönük saldırı ve hakaretlerle geldi

Tekirdağ-Çorlu’da sokakta birkaç genci kovalayan polisler, merak edip bahçe kapısından bakan aileye ‘Şerefsizler içeri girin’ diye bağırdı. Ailenin çocuklarından biri ‘nasıl şerefsiz dersin?’ deyince polis önce tehdit etmeye, ardından da bahçeye dalmaya, aileyi coplarla dövmeye başladı. Takviye ekiplerin de gelmesiyle aileyi adeta linç eden polislerin bugün sokaklarda verdikleri ders bununla sınırlı kalmadı.

Adeta “yeni normalimiz bu…” dercesine ardı ardına başka görüntüler düştü sosyal medyaya.

Bu görüntülerden biri Kadıköy’den. Polis tarafından durdurulan motokurye hakarete, küfre maruz kalıp, tartaklanıyor. Motorunun bağlanmasıyla tehdit ediliyor.

Diğeri de Zeytinburnu’ndan. Sokağa çıkan iki çocuk altı-yedi polisin saldırısına uğruyor!

Zeytinburnu’nda iki çocuk linç edildi!

Zeytinburnu’ndan yansıyan görüntülerde sokağa çıkma yasağına uymayan iki çocuk 7-8 polis tarafından dövülüyor, kafaları yere vurulup devletin otoritesini nasıl tanımazlar dercesine o otorite en pervasız biçimiyle konuşturuluyordu.

“Ben ona karar verdiğim için doğru”

Kadıköy’de durdurulan motokurye devletin sokaktaki bekçisi polis tarafından hakarete uğruyor, tehdit ediliyor, tartaklanıyor. Motokuryenin “senin bana vurman doğru mu” demesine küfürle yanıt veren polis, “ben ona karar verdiğim için doğru” diyerek bir gerçeğin de altını çizmiş oluyor: Devletin mutlak otoritesi ne derse onu kabul etmek, uymak zorundasınız!

Sokağa çıkma yasağı da asıl olarak bu gerçeğin altının çizilmesi, halka bir kez daha hissettirilmesi, mutlak otoritenin kayıtsız-şartsız kabul edilip, boyun eğmeye rıza gösterilmesi içindir.

“Mukavemet” sihirli kelime…

Sevda Noyan’ın ekranlardan övünerek silahlandığını, ölüm listeleri hazırladığını açıklayıp, herkese de böyle yapması çağrısı yapmasına ses etmeyen AKP’li devlet ve onun eteklerine yapışmış sülükler polisin sokaklarda terör estirmesini “mukavemet ettiler” diyerek savundu.

Onlar gariban değil, tehlikeli tipler, polise mukavemette bulundular

AKP Tekirdağ İl Başkanı Mestan Özcan gibileri Tekirdağ’daki aile üyelerinden birinin üzerinden bıçak çıkmasından yola çıkarak, “onlar gariban değil, tehlikeli tipler, polise mukavemette bulundular” diyebildi mesela. Tekirdağ Valisi’nin de bir taraftan polisin “orantısız güç kullandığını” söyleyip, görevlerinden el çektirildiklerini, soruşturma başlatıldığını açıklarken diğer taraftan bu “mukavemet” ve bıçak mavalını okumasında olduğu gibi.

Aynı polislerin polis şiddetini kaydeden ailenin camlarını, kapısını kırarak içeri girmeleri ve görüntüleri zorla sildirtmeye çalışmalarındaki eşkıyalığaysa söz yok. Linçe olmadığı gibi…

Çünkü bundan sonrasının normali bu! Korana bahanesiyle ilan edilen yasaklar da giderek bunun tatbikatına dönüşüyor!

Korona, hastalık, bulaşın kontrol edilmesi vs. bunların hepsi fasa fisodur!


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar