Yer Cizre olunca korona tablosu böyle oluyor

Yer Cizre olunca korona tablosu böyle oluyor

Tek hemşirenin çalıştığı Cizre Devlet Hastanesi korona vakalarıyla doldu, kentte bir PTT şubesi dört çalışanı enfekte olduğu için kapatıldı, kentte hastalık yaygınlaşırken önlem açısından anlamlı bir adım atılmıyor

Cizre günlerdir koronavirüsün yayılımıyla gündemde. Sürü bağışıklığı politikası izleyen ve hastalığın yaygınlaşmasını engellemek için yineleyip durdukları “maske, mesafe, hijyen” formülüyle tüm sorumluluğu halka yıkan devlet politikasının Cizre’yi görmesi elbette beklenemez.

Bir süre önce esnafın kendi inisiyatifiyle kepenk kapattığı kentteki hastane artık dolmuş durumda. Hastalık bu denli yayılmışken devletin yetkili kurumları halen ciddi bir önlem almak yerine 3 gün önce kumda oynar gibi rastgele evler seçip, kan ve ağız-burun numuneleri alıyor. Sonuçların 2 gün içinde çıkacağını söylüyor.

Korona hastalarıyla dolup taşan Cizre Devlet Hastanesi’nde sadece bir hemşire çalışıyor. Hastalık teşhisi konulanlarla yakınları aynı koridorda bekletiliyor.

Kısacası sürü bağışıklığı politikası mekan Kürt illeri olunca en vahşi biçimlerle karşımıza çıkıyor.

Öte yandan, her gün yüzlerce kişinin uğrak yeri olan Nusaybin Caddesi üzerindeki PTT Şubesi kapatıldı. Söz konusu durumun, postanede 4 memurun test sonucunun pozitif çıkmasının ardından yaşandığı öğrenildi. Postaneye gelerek kargosunu teslim almak isteyenlere, “4 memurumuzda virüs çıktığından dolayı kapalıyız” yanıtı veriliyor. PTT’nin ne zaman açılacağı ise bilinmiyor.

Tüm bu gerçekler ortadayken “yerli ve milli” olduğu anlaşılan başhekim MA’nın sorularını “yanlış bilgi”, “yok öyle bir şey”, “devlerin kurumlarını kötülemek” gibi kavramlarla yanıtlayabiliyor.

MA’nın telefonla ulaştığı başhekimlik, hastanede tek hemşirenin hastalarla ilgilendiğine dair iddiaları, “Devletin kurumlarını kötülemekten size yanlış bilgi verilmiş” cümlesiyle savuştururken, hastanedeki hemşire sayısı ve vaka sayısı hakkındaysa Bakanlığın verdiği talimat nedeniyle bilgi veremeyeceğini söylüyor!


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar