Yine Diyarbakır, yine işkenceli ev baskını!

Yine Diyarbakır, yine işkenceli ev baskını!

Diyarbakır Yenişehir’de polisler, gözaltına aldıkları Beşir Çiçek’i kırdıkları saatin cam parçaları üzerine yüzüstü yatırdı. Anne Çiçek, oğlunun kanlar içinde kaldığını, polislerin gitmeden ‘kanları temizle öyle gidelim’ dediğini aktardı

Diyarbakır’da yapılan işkenceli ev baskınlarına bir yenisi daha eklendi. Gizlilik kararı konulan bir soruşturma kapsamında bu sabah yapılan ev baskınlarında dört kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan Beşir Çiçek’in evine kapıyı kırarak giren polis, zemininde Kobanê kentinin fotoğrafı bulunan saati kırarak, Çiçek’i cam kırıklarının üzerine yüz üstü yatırdı.

Mezopotamya Ajansı’nda (MA) yer alan habere göre; evin kapısını kırarak içeriye giren polisler, bir süre evde arama yaptı. Baskın sırasında, Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) 2014 yılında çıkardığı ve zemininde Kobanê kentinin fotoğrafının bulunduğu duvar saati polisler tarafından indirilerek, kırıldı. Baskın sırasında evde bulunan Beşir Çiçek’in (30), kırılan saatin cam parçaları üzerine yüz üstü yatırıldığı, yüz ve dirsek kısımlarında kanama meydana geldi. Gözaltına alınan Çiçek, İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen Çiçek ve diğer 3 kişi hakkında başlatılan soruşturmaya gizlilik getirildiği belirtildi.

Cam parçaları üzerine yatırdılar

Gözaltına alınan Çiçek’in annesi Kastama Çiçek, “kapıyı açıyoruz, bekleyin” demelerine rağmen polislerin kapıyı kırıp içeri girdiklerini söyledi. Anne Çiçek, “Evde bulunan bütün eşyaları dağıttılar. Duvarda bulunan saati kırdılar. Kırılan camların üzerine oğlumu yatırdılar. Oğlumun yüzü ve kol dirsekleri kanlar içinde kaldı. Polisler ‘bir havlu alıp kanları temizle öyle gidelim’ dedi” diye konuştu.

‘HDP binası önüne gidip oturun’

Anne Çiçek, polislerin baskın sırasında, PKK saflarında yaşamını yitiren 2 çocuğunu sorduğunu ve 21 yıldır bilgi alamadıklarını söylemesi üzerine kendisine, “Madem çocuklarının nerede olduğunu bilmiyorsun, o zaman HDP binası önüne gidip orada oturun” denildiğini paylaştı.

Anne çiçek, çeşitli tarihlerde PKK’ye katılan iki oğlunun sivil giyimli fotoğraflarına da polisler tarafından el konulduğu belirterek, “Yaşadıklarımız bir vahşetti. Her yıl evimizi basıyorlar ve bu zulmü bize yaşatıyorlar” diye belirtti.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar