Yine global bir kriz, yine zenginler daha zengin, yine yığınlar daha da fakir

Yine global bir kriz, yine zenginler daha zengin, yine yığınlar daha da fakir

Posasını çıkarana kadar presledikleri işçi ve emekçi yığınlar zincirlerinden başka kaybedecek bir şeyleri kalmadığının bilincine varınca her gün daha da zenginleşen dev tekelleriyle burjuvazi, kendi yarattığı krizlerin de kurbanları olacak.

YAŞANACAK DÜNYA

Forbes dergisinin yayınladığı Milyarderler Listesi’nin 22 Nisan 2020’deki son verilerine göre, dünyanın en zengin 10 insanının serveti ekonomik krize ve yığınların işsiz kalmasına rağmen yine artışta.

2. Dünya Savaşı’ndan beri kapitalist sistemin en derin ekonomik krizi yaşanırken kapitalist ülkelerin yardım paketleri de çürük sistemlerini kurtarmaya yetmiyor.

Amazon’un şefi Bezos, 29 milyar daha ekledi iki ayda servetine. Yaptığı yardım ise 100 milyon dolarda kaldı. Depolarında yeterli önlem almayan Amazon’da, çalışanlar covid positif test sonuçlarıyla viziteye çıktıkları için, 6 hafta net maaş ödemek zorunda olan Amazon günlük 5 saatlik ücret ödemesi yaptı.

Grev çağrısı yapan çalışanları hiçbir tazminat ödemeden direkt işten çıkardı. Toplamda sipariş kapasitesine yetişemedikleri için 2 ayda standartların altında maaşlarla 175 bin yeni geçici işçi alımı yaptı. 2 dolar ek saat ücreti dediler, brüt olarak hesapladıkları için sadece 1,20 dolar girdi işçinin cebine.

Fransa İş Mahkemesi, sendikanın açtığı hak ihlali davasında, işçileri yeterli koruma önlemi almadan 8 saatin üzerinde çalıştırdığı ve ödemeleri yasal düzenleme üzerinden yapmadığı için Amazon’un Fransa’daki faliyetlerine sınırlama getirdi. Buna göre, “Zorunlu temel ihtiyaçlar dışında sipariş kabul edemeyecek olan Amazon, sipariş aldığı tespit edilirse günlük 1 milyon euro ceza ödeyecek,” dendi. Ne yaptı uyanık Bezos, Fransa’daki faliyetlerini durdurup üst mahkemeye gideceğini açıkladı.

İzlanda’da sendikaların müdahale etmesi üzerine korumalarını artıracağı sözü verdi, ertesi gün sözleşmeli işçileri kapının önüne koydu. 1 Mayıs’ta Bezos’a ait villanın önüne Amazon çalışanları, “Daha fazla koruyucu önlem, daha fazla ücret” yazılamaları yaptı. Şimdiye kadar sadece ABD depolarında 100’den fazla Amazon çalışanında covid pozitif çıktı.

Bill Gates, birçok kuruma ve araştırma şirketine aktardığı yardım fonlarıyla, Bezos’a göre daha sevimli bir milyardermiş gibi geliyor. Gelirinin sadece yüzde 20’sine denk düşen miktarı yardıma ayırıyor Gates. Yardımları sadece vergiden düşmekle kalmıyor; aynı zamanda yüksek kar getirecek olan yeni sektörlere ve araştırma kurumlarına yatırım yapıyor. Bu da tartışmasız üstün zekasının ve işbilirliğinin bir yansıması sadece.

Dev yatlarında, özel adalarda kendilerini ve ailelerini lüks içinde izole etmeye devam etsinler bakalım… Posasını çıkarana kadar presledikleri işçi ve emekçi yığınlar zincirlerinden başka kaybedecek bir şeyleri kalmadığının bilincine varınca her gün daha da zenginleşen dev tekelleriyle burjuvazi, kendi yarattığı krizlerin de kurbanları olacak.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar