Yine sosyal medya devrede: #ırkcıKadınTutuklansın!

Yine sosyal medya devrede: #ırkcıKadınTutuklansın!

Alçaklığın da alçaklığı olan mide bulandırıcı bir ırkçılığı videolaştırarak sosyal medyada paylaşan kadına halen dokunulmadı!

İçişleri Bakanı sıfatı taşıyan zatın “şehirlerarası yollarda eylem yapmak yasadışı değildir” kararı alan Anayasa Mahkemesi’yle başkanını alenen tehdit edebildiği ve aslında “hukuk ancak führerci tipte faşist rejimin ihtiyaçlarına yanıt verirse var olabilir, bunu yapmazsa o rejimin çetelerle-mafya liderleriyle-cihatçı katillerle kafa kafaya vererek oluşturduğu orman kanunları devreye girer” diskurunu pervasızca ilan edebildiği bir devletin kışkırttığı toplumsal gericilik birikimi, sıradanlaşmış kötülük-ırkçılık olarak sosyal medyada paylaşılan videolarda vücut bulabiliyor.

Irkçılığını, kullandığı sembollerle altını çizerek siyasallaştıran bir kadın, sosyal medyada paylaştığı videoda; 18 yaşında İpek Er’i alıkoyduğu, cinsel saldırıda bulunduğu, pazarlamaya kalkıştığı için intihara sürükleyen ve onca delile rağmen ortalıkta dolaşabilen tecavüzcü Uzman Çavuş Musa Orhan’a, Sakarya’daki Kürt işçilere saldıran, kucağında bebeği olan bir kadına bile tekme atabilen faşizmin ayak takımına; Afyon’da Kürt işçilerin çalıştığı şantiyeyi silahla basıp 21 yaşındaki Özkan Toka’yı katleden caniye övgüler dizen bir video paylaştı.

HDP’yi yaşananları ırkçılık olarak çarpıtarak “toplumsal barışı” zedelemekle suçlayan; tecavüzcü Musa Orhan’a, Kürt işçilere dönük olarak Sakarya’da yaşanan ırkçı linç girişimine, son olarak Afyon’da 21 yaşındaki bir işçinin ölümüyle sonuçlanan olayların faillerine dokunmayan; yaşananları, sıradan-rutin gelişmeler olarak tanımlayıp, sahiplenen Soylugiller, ırkçılığın-kötülüğün en mide bulandırıcı biçimi olan bu videoyu paylaşan kadına dair henüz hiçbir işlem başlatmadı.

Video; kadın cinayetlerinde, şiddet ve cinsel saldırılarda “adalet” mercisi haline gelen sosyal medyada #ırkcıKadınTutuklansın etiketiyle gündemleşti. Çok sayıda insan alçaklığın da bu kadar alçalmasına dönük mide bulantısını bu etiket altında ifade etti.

Irkçı saldırıları sahiplenen, onları gündelik hayattaki adli vakalar olarak lanse edip saldırganları hukuken ve siyaseten sahiplenen burjuva devlet, bu tepki üzerine harekete geçer belki. Bu insanlık dışı paylaşımı yapan kadını gözaltına alıp hemen ardından “vatandaşın hassasiyetiyle oynarsanız böyle olur” açıklamalarıyla salıverir.

Vatandaşların o “hassasiyetleri ”ne ihtiyaçları var nitekim… Irkçılığı, toplumsal gericilik birikimini, histerik linç ayinlerini soruşturmalarla, cezalarla ürkütmemeliler! Alttan alta yanmalı onlar, zamanı geldiğinde tasmaları çözülmeli ve korkmadan saldırmalılar!

Toplumsal gericilik birikiminin tasmalarını ellerinde tutanların yaklaşımı özetle bu… Bunun karşısında başka bir örgütlü gücün olduğunu hissetmedikleri sürece de bu olarak kalacak!


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar