YÖK tecavüzcü profesöre nihayet ceza verdi!

YÖK tecavüzcü profesöre nihayet ceza verdi!

YÖK, hakkında birçok taciz soruşturması olduğu halde dokunmadığı tecavüzcü profesör Hasan Bilgili’ye tahliyenin ardından emekliye ayrılmasını sağladıktan sonra “kamu görevinden men” cezası verdi

YÖK, daha önce hakkında 5 taciz soruşturması olduğu halde sadece sembolik cezalara çarptırdığı, son tecavüz saldırısından sonra tahliye edilir edilmez emekliye ayırdığı tecavüzcü profesör hakkında bu sefer “kamu görevinden çıkarılması” kararı aldı.

Ankara’da sahibi olduğu hayvan hastanesinde çalışan veteriner hekim Ç.B.’yi cinsel saldırıya maruz bırakan ve 2 aylık tutukluluğundan sonra savcının kararıyla re’sen tahliye edilen prof. Dr. Hasan Bilgili YÖK Disiplin Kurulu kararıyla “kamu görevinden men” edildi. Bilgili bundan sonra herhangi bir kamu kuruluşu ya da vakıf üniversitesinde çalışamayacak.

YÖK’ün bu kararının yok hükmünde olduğu açık. Keza Bilgili tahliye edildikten sonra adeta ödüllendirilircesine emekli edilmişti! Fakat buna rağmen toplumsal baskı sonucu böyle bir karar almak zorunda kalması a bir şeydir!

YÖK’ten yapılan yazılı açıklamada, Bilgili’ye ilişkin kararın oy birliğiyle alındığı belirtilerek şöyle denildi:

Son günlerde medyada geniş yer bulan Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Bilgili’nin gerçekleştirdiği iddia edilen cinsel taciz ve saldırı fiillerine ilişkin Ankara Üniversitesi Rektörlüğü tarafından yapılan disiplin soruşturması sonucunda; YÖK’te bugün gerçekleştirilen Yüksek Disiplin Kurulu Toplantısında, Prof. Dr. Hasan Bilgili’ye söz konusu fiiller nedeniyle ‘kamu görevinden çıkarma’ cezası verilmesi oy birliğiyle kabul edilmiştir.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

1 Yorum

  • Enes
    11/12/2019, 19:06

    Yuh be ödül versin YÖK plaket gerci emekli etmiş bu ülkede ne zaman adalet işleyecek

    YANIT

İlgili yazılar