Yunanistan’da öğrencilerin eylemleri sürüyor

Yunanistan’da öğrencilerin eylemleri sürüyor

Yunanistan’da öğrenciler Yeni Demokrasi hükümetinin saldırılarına direniyorlar

Yunanistan’da gerici Neo Demokratia (Yeni Demokrasi) iktidarının ilk icraatlarından biri de üniversitelerin özerkliğini kaldırarak yurt ve okullara polisin istediği gibi müdahale etmesinin önünü açmak olmuştu. Yasanın ilk gündeme geldiği günlerde başlayan öğrenci örgütlenmelerinin protesto eylemleri de devam ediyor.

Yunanistan’ın en dinamik muhalefet kesimi olan öğrenci hareketlerini bastırma  çabasında olan bu uygulamaya izin vermeyeceklerini dile getiren öğrenciler eylemlerine bugün bir yenisini eklediler. Daha önce yurt koşulları ve pandemi sürecinde derinleşen sorunlarına bir çözüm bulunması talebiyle eylem yapılan FEPA yurtları önünde gerçekleşti bugünkü eylem de.

FEPA yurtları, polisin okullara müdahalesine karşı işgal eylemi başlatılması üzerine polisin yurtları basarak çok sayıda öğrenciyi gözaltına almasıyla tanınıyor. 

Bugünkü eylemde de FEPA yurtlarında buluşan öğrenciler  yaptıkları yürüyüşle uygulama geri çekilene kadar çeşitli eylem ve etkinliklerle direnişlerini sürdüreceklerini mesajını yinelediler.

Yürüyüş boyunca bildiri dağıtımı, kuşlama ve sloganlarla eylemlerine destek çağrısı yapan öğrenciler, yasa geri çekilene kadar devam edeceklerini tekrarlayarak eylemi FEPA yurtları önünde müzik dinletisiyle sonlandırdılar. 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar