Yunanistan’dan Boğaziçi’ne destek

Yunanistan’dan Boğaziçi’ne destek

Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyım rektör atamasını protesto eden öğrencilerin eylemlerine Yunanistan’dan destek sloganları geldi

AKP’li Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasını protesto ettikleri için polis tarafından gaz, cop ve plastik mermilerle saldırıya uğrayan, daha sonra da evleri basılarak gözaltınan alının öğrenciler için Türkiye’nin diğer üniversitelerinin yanı sıra Yunanistan’daki üniversitelerden de destek mesajları geldi.

Αναρχική Νεολαία narşist Gençlik) yaptığı açıklamada şunlara değindi:

DEVLET TERÖRDÜR, KORKMUYORUZ!

Bu sabah İstanbul Valisi, Beşiktaş ve Sarıyer’deki tüm eylemlerin yasaklandığını duyurdu. Açıklamayı twitter hesabından duyuran Vali, ‘Toplumun salgından korunması ve salgının yayılımının engellenmesi çalışmalarına olumsuz tesir edebileceği değerlendirilerek, bu ilçelerimizde her türlü toplantı, gösteri ve yürüyüş yasaklanmıştır’ dedi.

Onların söylemekten bile kaçındığı cümleleri biz ifade edelim. Korku, yasaklar. AKP’nin yıkılma korkusu gün geçtikçe artıyor. Korkusu arttıkça yasakları da artıyor. Bu korku bugün başlamadı. Gezi’de, Kobanê’de direnenler, Amed’de, Suruç’ta, Ankara’da patlayan bombaların ardından katledilenler için sokağa çıkanlar devletin korkusu oldu. Geçen her yılda devlet korkuyla saldırdı ve yasakladı. Direnenlerin cesareti ise mücadeleye dönüştü.

Tekrar söyleyelim, her yasak korkunun göstergesidir. 4 Ocak 2021 günü Boğaziçi Üniversitesi’ne cumhurbaşkanı tarafından atanan kayyım rektöre karşı gençlik üniversite önünde eylemdeydi. Kolluk kuvvetlerinin karşısında adalet isteyen binlerce gencin öfkesi vardı. Bu kızgın kararlılık, atanmış kayyım rektör Melih Bulu’yu ve atayanları korkuttu. Korkanlar gençliğe saldırdı; copu, kalkanı, plastik mermisi, tazyikli suyu ile saldırdı. Korkutup kaçıracaklarını zannettiler. Kimse kaçmadı. Gençlik yüklendikçe yüklendi, çaresizlikten saçmalayan polisler Boğaziçi Üniversitesi’nin kapısını kelepçeleyerek kendilerini korumaya çalıştılar. Pazartesi için direniş sonlanmış, ‘Çarşamba günü için döneceğiz’ denmişti.

Pazartesiden korkanlar Çarşambayı beklemediler. Devletin medyasının ‘terör örgütü’ ilan ettiği bizler ‘terör örgütü’nün devlet olduğunu defalarca söylemiştik. Devlet pazartesi akşamından Salı gecesine Çarşamba sabahına bir polis terörü başlattı. 2 gün içinde kırka yakın arkadaşımızın evleri polis tarafından basıldı, arananlar işkenceyle gözaltına alındı. İki gündür gözaltında tutulan arkadaşlarımıza işkenceler ve tehditler sürdürülüyor. İşte terör budur. Ellerinde arama listeleriyle baskınlar, işkenceler, gözaltılar sürüyor.

Baskınlardan, işkencelerden, yasaklardan korkmuyoruz. Terörünüz bizi korkutamayacak. Cesaretimizle üzerinize yürüyeceğiz!

Ayrıca üniversitelerin duvarlarına da Yunanca ve Türkçe olarak şu sloganlar yazıldı:

Baskılar bizi yıldıramaz!

Gözaltına alınan otuz altı öğrenciyle dayanışmaya!

Devlet terördür korkmuyoruz!

Siz gideceksiniz biz kalacağız, biz kazanacağız!


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar