Yurtiçi Kargo şubelerinde pandemi halleri!

Yurtiçi Kargo şubelerinde pandemi halleri!

Kadıköy’deki Yurtiçi Kargo şubelerinde işçiler korona oldukları için azarlanırken patron dezenfektan ve maske dışında bir önlem almamayı sürdürüyor. Karantinada olması gereken işçiler çalıştırılıyor, enfekte olan işçiler olmasına rağmen diğer işçilere test yaptırılmadan çalışmanın devam etmesi esas alınıyor

Geçtiğimiz mart ayında resmiyet kazanan ve tüm dünyada etkisi hızla artan pandemi koşullarında işçi ve emekçilerin yaşamlarını hiçe sayan yasalar çıkaranlar, ‘çarklar dönsün’ diyenler, yaptıkları açıklamalarla bizimle dalga geçmeye devam ediyorlar.

Pandemi sürecinde patronların pervasız saldırı ve mobbingleri de artıyor. Kadıköy’deki Yurtiçi Kargo şubelerinde de durum farklı değil.

Kadıköy’deki bir Yurtiçi Kargo şubesinde geçtiğimiz hafta birinci derece yakınını kaybeden bir kurye, ailesini cenazeye götürdüğü sırada salgından etkilenmesinin ardından karantinaya alındı. Kurye karantinaya alınmadan önce Yurtiçi Kargo acente sahibi tarafından “O cenazeye neden gidiyorsun?” denilerek psikolojik baskıya maruz bırakılmıştı.

Bu olayın ardından işyerinde sadece dezenfektan ve maske uygulamasına devam edildi, başka bir önlem alınmadı. Bunun üzerine şubede ardı ardına iki operatör kadın işçi de enfekte oldu ve karantinaya alındı.

Bu gelişmelere rağmen işyerinde yeterli önlemler hala alınmadı. İşçiler sağlık kontrolleri yaptırılmadan çalıştırılmaya devam etti ve böylece günde sayısız insanla temas eden kargo emekçilerinin, enfekte olmuşlarsa o insanları da enfekte etmeleri kaçınılmaz hale geldi.

Ayrıca on sekiz kişinin çalıştığı bu acentede toplamda üç işçinin karantinada olması gerekirken çalıştırıldığı ve beş işçinin salgından etkilendiği buna rağmen test yaptırılmadan çalıştırılmaya devam edildiğini de ekleyelim.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar