Yurtiçi Kargo’da sendika düşmanlığı!

Yurtiçi Kargo’da sendika düşmanlığı!

TÜMTİS, Türkiye’nin en büyük kargo şirketlerinden Yurtiçi Kargo’da sendikaya üye olan işçilere baskı uygulandığını, istifaya zorlandıklarını ve onlarca işçinin işine uydurma gerekçelerle son verildiğini açıkladı

Sendika düşmanlığı bu sefer de Türkiye’nin en büyük kargo şirketlerinden Yurtiçi Kargo’da. İşçiler anayasal haklarını kullanarak sendikalı oldukları için uydurma gerekçelerle işten atılıyor, baskıya maruz bırakılıyor, istifaya zorlanıyor

Tüm Taşıma İşçileri Sendikası’ndan (TÜMTİS) yapılan açıklamaya göre, birçok bölgede onlarca üyesi sendikalı oldukları için işten çıkarıldı.

Sendika, Yurtiçi Kargo’nun asıl işleri taşerona yaptırdığını, “esnaf kurye” adı altında sigortasız-güvencesiz işçi çalıştırdığını da belirterek, sendikalı işçilere uygulanan baskının, işçi kıyımlarının suç olduğunu ve bundan vazgeçilmesi gerektiğini vurguladı.

Günde 14 saat mesai

Sendikadan yapılan yazılı açıklamada, Yurtiçi Kargo işçilerinin çalışma koşullarına dikkat çekildi:

Firma, ‘Aracını al gel, kendi işinin patronu ol’ adını verdiği kuralsız, esnek çalışma ile işçileri sigortasız; kıdem tazminatı, senelik izin, hafta tatili, fazla mesai ücreti gibi haklardan mahrum bırakarak, günde 12-14 saatten az olmayan sömürü koşulları altında çalıştırmak istiyor. Bu uygulama ile işçileri yalnızlaştırıp tek başına, işverenin karşısında güçsüz, güvencesiz, örgütsüz hale getirmeyi amaçlıyorlar.

Açıklamada, firmanın asıl işi taşerona yaptırırken ‘esnaf kurye’ adı altında hileli yollarla sigortasız ve kayıt dışı işçi çalıştırdığı belirtilerek, “Yurtiçi Kargo artık bu kanun dışı yol ve yöntemlerden, hilelerden ve işçilere baskı yapmaktan, işçilerin haklarını çiğnemekten vazgeçmelidir” dendi.

‘Suç işliyorsunuz’

TÜMTİS, bu kötü çalışma koşullarına karşı sendikalı olan işçilerin yoğun baskıya maruz bırakıldığını ve uydurma gerekçelerle işten çıkarıldığını, bu fiillerin Türk Ceza Kanunu’nun 118’inci maddesinde suç olarak tanımlandığını, bu nedenle firma yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunacağını duyurdu.

Açıklamada, “Tehdit ve baskılarınız hiçbir işe yaramayacak. Zorbalığınıza boyun eğmeyen Yurtiçi Kargo işçileri, insanca yaşanabilir bir ücret, sendikalı, iş güvenceli, toplu sözleşmeli bir düzene kavuşana kadar mücadele edeceğiz. UPS, DHL, Aras Kargo, Ambar ve Araç Muayene İstasyonlarında çalışan binlerce işçi her türlü engeli aşarak nasıl sendikamızda örgütlenmeyi başarmışsa Yurtiçi Kargo işçileri de başaracak” ifadeleri kullanıldı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar