Yurtlarından atılmış milyonlarca insan

Yurtlarından atılmış milyonlarca insan

Topraklarının harabeye dönmesi, göllerin ve nehirlerin kirliliği yüzünden yurtlarından atılmış yirmi beş milyon insan dünyada kendilerine yer arayarak dolaşıyor

Topraklarının harabeye dönmesi, göllerin ve nehirlerin kirliliği yüzünden yurtlarından atılmış yirmi beş milyon insan dünyada kendilerine yer arayarak dolaşıyor.

Güvenilirliği yüksek verilere göre, yaşanır çevrenin değersizleşmesi önümüzdeki yıllarda güney ülkelerinden toplu nüfus göçlerinin temel nedeni olacak.

Fotoğraflara en iyi gülümseyen ülkeler, ekonomik mucizenin o neşeli kahramanları kurtulacak mı? Masaya oturmayı, amaca ulaşmayı, Mekke’ye varmayı başaranlar? Modernleşmeye doğru büyük atılım yaptıklarına inanan ülkeler şimdi çevirdikleri dolabın hesabını ödüyorlar: Tayvan’da pirincin üçte biri yenemiyor, çünkü cıva, arsenik ve kadmiyumla zehirlenmiş. Güney Kore’de nehirlerin yalnızca üçte birinin suyu içilebiliyor. Çin nehirlerinin yarısında artık yenilebilir balık yok.

Bir mektupta Şilili bir çocuk ülkesini şöyle tarif ediyor: “Ağaç dolu gemiler gidiyor, otomobil dolu gemiler geliyor.” Şili bugüne bugün kenarlarında alışveriş merkezlerinin, kuru toprakların ve kuşların ötmediği endüstriyel ormanların bulunduğu uzun bir otoyol: Sıra halindeki ağaç askercikler doğruca dünya pazarına gidiyor.

[Eduardo Galeano, Tepetaklak]


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar