Yürüyüş ve mitinge hazırlanan barolar halktan destek istedi

Yürüyüş ve mitinge hazırlanan barolar halktan destek istedi

Baroların yapısını ve seçim sistemini değiştirecek teklife karşı eylemlerine yürüyüşler ve 4 Temmuz’da Ankara’da yapılacak mitingle devam eden barolar, gazetelere verdikleri ilanla “Herkesi seslerinin kısılmasını amaçlayan her türlü tahakküme karşı mücadelemize destek vermeye davet ederiz” çağrısı yaptı

AKP’li devletin führerci tipte başkanlık rejiminin mantığına da uygun olarak baroları ve diğer meslek örgütlerini kendisinin organik bir parçası haline getirmeye ilişkin düzenleme hazırlıklarına karşı avukatların tepkileri devam ediyor. Baroların yapısını ve seçim sistemini değiştirecek teklife dönük olarak ilk olarak 31 baro başkanından oluşan “müzakere heyeti”yle yetkililerle görüştüler.

27 Maddelik teklif geri çekilmeyince 19 Haziran’da bulundukları illerden Ankara’ya yürüdüler. Ankara girişinde tam 27 saat polis saldırılarının yinelendiği koşullarda bekletildiler. Kararlı duruşlarıyla geri adım attırarak Anıtkabir’e gitmelerinin önü açtılar.

Üye sayıları 5 binden fazla olan illerde delegelerin sayısını düşürerek ve 2 bin avukatla başka baroların oluşturulmasının önünü açacak teklife karşı avukatlar Türkiye’nin pek çok ilinde açıklamalarla tepkilerini ifade ettiler.

AKP’nin bu hafta Meclis Başkanlığı’na teslim edeceği düşünülen teklife karşı avukatların tepkileri devam ediyor.

Söz konusu düzenlenin yasalaşması durumunda yaşanacak hak kayıplarını topluma anlatmayı hedefleyen barolar, bu hafta gazetelere ilan vererek toplum desteği talep ettiler. Diğer taraftan İzmir, İstanbul, Adana, Bursa, Antalya ve diğer kentlerde barolar, “savunma yürüyüşü” yapacak. 4 Temmuz Cumartesi günü de Ankara’da “Büyük savunma mitingi” gerçekleştirecekler.

Gazetelere destek çağrısı ilanı verildi

78 baro başkanlığı, gazetelere ilan vererek toplumsal destek talep etti. “Bu ülke üzerinde yaşayan, hukuk devletine ve insan onuruna inanan her vatandaşa tarihi bir çağrıdır” diye başlayan ilan metninde, “Barolar “çoklu baro” kisvesi altında yıkıldığında, bu ülke üzerinde yaşayan ve adalete ihtiyaç duyan istisnasız herkes artık sessiz ve kimsesiz kalacaktır” denildi.

Cumhuriyetten, hukuk devletinden ve birbirimizden başka hiç kimsemiz yok” başlığıyla verilen ilanda, düzenlemenin yasalaşması durumunda yaşanacak hak kayıplarını ve bu yasaya karşı çıkma sebepleri anlatıldı.

‘Vatandaşın sesi kısılmak isteniyor’

78 baronun imzaladığı ilan metninin tamamı şöyle:

Yaşımıza, güneşe, yağmura ve virüse rağmen ülkemizin dört bir yanından Ankara’ya yürümemizin ve başkentimizin girişinde tarafımıza uygulanan insanlık dışı muameleye rağmen direnmemizin ve kararlı duruşumuzun nedeni, baroların yapılarının değiştirilmesi adı altında parçalanma, niteliksizleştirme ve susturulma tehdidine karşı bir tepki ama aslında bu tehdidin vatandaşın sesinin kesilmesi, temel hak ve özgürlüklerinin sınırlandırılması karşısında savunmasız bırakılması anlamına gelmesinedir.

 

Cübbesi düğmeli topluluklar yaratacak

 

Baroların bölünmesi, parçalanması, bağımsız savunma yerine siyasete ya da başka ortaklaşmalara dayalı sesi kısık, cübbesi düğmeli topluluklar yaratacaktır. Bu metin bu ülke üzerinde yaşayan, hukuk devletine ve insan onuruna inanan herkese tarihi bir çağrıdır. Cumhuriyetin ve elbette yargının vazgeçilmez kurumları olan barolar da ‘çoklu baro’ kisvesi altında yıkıldığında, bu ülke üzerinde yaşayan ve adalete ihtiyaç duyan istisnasız herkes artık sessiz ve kimsesiz kalacaktır. Bizler meslek değerlerimizden vazgeçmeyeceğimizi, meslek örgütümüzün içi boş, sesi kısık, cübbesi düğmeli topluluklara indirgenmesine izin vermeyeceğimizi tarih önünde tüm Türkiye’ye saygı ve büyük bir kararlılıkla arz eder, herkesi seslerinin kısılmasını amaçlayan her türlü tahakküme karşı mücadelemize destek vermeye davet ederiz.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar