Yürüyüşün 4. gününde inşaat işçileri de madencilerle

Yürüyüşün 4. gününde inşaat işçileri de madencilerle

Gasbedilmek istenen tazminat hakları için Bağımsız Maden-İş’le birlikte Ankara’ya yürüyüş yapmak isterken engellenen maden işçilerinin direnişinin 4. gününde İnşaat-İş de bir ziyaret düzenledi

Tazminat hakları ödenmeden işten atılan ve aradan geçen 5 yıla rağmen sadece 3 seçim döneminde yatırılan 3 taksit dışında herhangi bir ödemenin yapılmadığını belirterek Soma’dan Ankara’ya yürüyen madencilerin Karaağaç sınırlarındaki bekletilişleri devam ediyor. İşçiler Manisa sınırını çadırları, halayları, ziyaretçileriyle bir eylem alanına dönüştürdüler.

Patronlar ve devlet yetkilileri direnişi kırmaya, büyümesini engellemeye çalışıyor

Bağımsız Maden-İş yöneticileri yürüyüşün 4. gününde patronların ve devlet güçlerinin sayısız provokasyonla eylemi kırmaya çalıştıklarını, işçilerin geri dönmeleri için her şeyi yaptıklarını belirttiler. Yürüyüşe katılan işçileri yıldırmaya çalışmanın yanısıra katılmayı düşünenler ve ailelerle görüşüp katılımı düşürmeye uğraştıklarını, işçileri bu şekilde yıldırarak “Allah belasını versin” diyerek eve dönmeye zorladıklarını ifade ettiler. Bu çabalara rağmen tazminatlar yatırılmadan eylemin bitirilmeyeceğini vurguladılar.

‘Bize başka yol bırakmadılar, sonuna kadar direneceğiz’

Sendika yöneticileri şimdiye kadar mahkemeye de icraya da sayısız resmi kuruluşa da başvurduklarını ama ödemenin yapılmadığını, işçilere bırakılan tek yolun kendi fiili-meşru mücadeleleriyle haklarını almak olduğunu vurguladılar. Ayrıca 30 Kasım’da bazı işçilerin ihbar sürelerinin dolacağı ve bu hakkı kaybedecekleri de belirtilerek, “bize başka bir çare bırakmadılar” dediler.

Valilik 1 hafta sonra yanıt vereceğini söyledi!

Madenciler dün önlerine kurulan barikatın karşısında kararlı bir tutum alınca jandarma ve polis yetkilileri bir teklif hazırlanmasını istemişlerdi. Sendika yöneticileriyle işçilerin yaptıkları toplantıda hazırlanan teklif Valiliğe iletilmek üzere yetkililere teslim edilmişti. 301 kilometrelik yürüyüşün garanti altına alındığının belirtildiği teklife Valilik’ten sözlü olarak 1 hafta sonra yanıt geleceği belirtildi. Bu tutumu kabul etmeyen madenciler “bu bizim onurumuzla oynamaktır” diye belirttiler.

Beş kişilik heyet yarın Ankara’da görüşmeler yapacak

Öte yandan 5 işçi temsilcisinin yarın Ankara’ya gitmesi bekleniyor. Heyetin AKP Grup Başkan Vekili ve aynı zamanda Cumhurbaşkanı Baş Danışmanı Özlem Zengin’le randevuları var. Aynı zamanda dün Enerji Bakanı Yardımcısı Bekir Gezer de temsilcileri arayıp çarşamba (yarın) günü görüşmek istediğini belirtmiş. Ankara’ya gidecek heyetin Meclis’te grubu bulunan diğer partilerle de bir dizi görüşme yapması bekleniyor.

İşçiler Ankara’ya gidecek heyeti seçtiler. Heyetin görüşmelerinden de sonuç çıkmazsa direnişi sonlandırmayacaklarını belirttiler.

İşçiler de sendika yöneticileri de ücretler yatana kadar direnişin devam edeceğini belirtiyorlar. Bunun yöntem ve biçiminin nasıl olacağına dair tartışmalar sürüyor. Bunun yarın yapılacak görüşmelerden sonra netleştirileceğini belirttiler.

İnşaat-İş: Katliamda hayatını kaybeden arkadaşlarınızın devam ettirdiğiniz mücadelesi için de teşekkür ediyoruz

İnşaat-İş Sendikası yöneticileri de maden işçilerini ziyaret ederek, direnişe destek verdiler. Burada İnşaat-İş Sendikası adına konuşma yapan Yönetim Kurulu Üyesi Tezcan Acu şunları belirtti:

Biz biliyoruz ki her işçinin muhakkak ortak bir bağı vardır. Bizim ortak bağımız da tarihten gelen ortak mücadelemizdir. Verdiğiniz mücadele tüm işçi sınıfının mücadelesidir. Bu onurlu mücadele tüm işçi sınıfının dilinde şu anda. Kazanacağınızı biliyoruz. Biz de sizin yaşadıklarınızı, en ağır işkolunda yaşadığınız ölümleri, iş cinayetlerini görmezden gelen yöneticilere sesleniyoruz.: Burada onurlarıyla dik duran, üreten işçinin önünün açılmasını, bu işçilerin haklarının ödenmesini istiyoruz.

 

Burada zaten büyük bir işçi katliamı yaşandı. Bu arkadaşlarımız bu katliama en yakından yaşayan insanlardı. Bedenleri ve ruhları yorgun ama mücadeleleri dimdik ayakta. Biz katliamda hayatlarını kaybeden işçiler adına da size teşekkür etmek istiyoruz. Arkadaşlarınızın devam ettirdiğiniz mücadelesi için. İnşaat-İş olarak biz sizlerin yanındayız, işçi sınıfı olarak da bu mücadeleyi çok değerli buluyoruz. Yanınızdayız, sizleri de bu yolda, bu mücadelede tekrar kutluyoruz.

Maden işçileri ve inşaat işçileri jandarma barikatına karşı hep birlikte baretleri yere vurarak tepki gösterdi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar