Zaynal Abakarov’un ifadesi polis zoruyla alınacak

Zaynal Abakarov’un ifadesi polis zoruyla alınacak

Doku ailesinin avukatı Ali Çimen, Gülistan Doku’nun ayrıldığı erkek arkadaşı Rus asıllı Zaynal Abakarov’un Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığınca ifadesinin alınmasına ve polis zoruyla getirilmesine karar verildiğini açıkladı.

Ulusal Kriminal Büro tarafından hazırlanan bilirkişi raporu, HTS kayıtları ve tanık anlatımıyla Gülistan Doku’nun ayrıldığı erkek arkadaşı Zaynal Abakarov tarafından 2 gün zorla alıkonulmaya çalışıldığı, darbedildiği anlaşılmış; bunun üzerine ailenin avukatı Ali Çiçek, Abakarov’un tutuklanması talebiyle savcılığa başvurmuş ve bu  talep reddedilmişti. Onca delile rağmen tutuklanma talebinin reddedilmesi ailesi ve kadın hareketi başta olmak üzere, çeşitli toplumsal kesimlerde tepki yaratmıştı.

Daha önce açığa çıkan bilgilerle soruşturmadan da haberdar edildiği, alenen kollandığı anlaşılan Abarakov’un tüm bunlara rağmen tutuklanmamasına dönük tepkiler üzerine Tunceli Başsavcılığı, polis zoruyla ifadesinin alınmasına karar verdi.

Doku ailesinin avukatı Ali Çimen, başsavcılığın Gülistan Doku’nun ayrıldığı erkek arkadaşı Zaynal Abakarov’un polis zoruyla getirilerek ifadesinin alınmasına dair karar aldığını söyledi.

Baş şüphelinin ifadesi sonrasında tutuklanmaya sevki konusunda karar verilip verilmeyeceğini belirten avukat Çimen, “Her ne kadar direk tutuklama yapılmasına yönelik talebimiz reddedilmişse de başsavcılıkça gelen belgeler doğrultusunda ve Ulusal Kriminal Büronun Bilimsel Raporu ile HTS Telefon Trafiği doğrultusunda şüphelinin yeniden ifadesinin mevcutlu olarak alınmasına yönelik talebimiz kabul edilmiştir” dedi.

Çimen dosyanın baş şüphelisi olan Abarakov’un polis zoruyla hazır edileceği, sorgusundan sonra tutuklamaya sevk edilip edilmeyeceğinin anlaşılacağını ifade etti.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar