Zeytinoğlu işçileri yarın Ankara’da TMSF önünde olacaklar

Zeytinoğlu işçileri yarın Ankara’da TMSF önünde olacaklar

Eskişehir’de kurulu bulunan Zeytinoğlu grubu bünyesindeki Entil Endüstri, Hapalki Döküm ve Tarkon Makine işyerlerinde çalışırken ücretleri ve tazminat hakları ödenmeden işten çıkarılan işçiler yarın Ankara’da TMSF önünde yapılacak eylem öncesinde bugün Eskişehir’de çeşitli eylemler gerçekleştiriyor

Eskişehir’de kurulu bulunan Zeytinoğlu grubu bünyesindeki Entil Endüstri, Hapalki Döküm ve Tarkon Makine işyerlerinde çalışırken iflas gerekçesiyle işlerinden oldukları gibi tazminat hakları ve ücretleri de gasbedilmek istenen Birleşik Metal İşçileri Sendikası üyesi 500 işçi, yarın Ankara’da TMSF önünde yapılacak eylem için bir kez daha yola çıktı.

İşçiler bugün ilk olarak bugün saat 11:00’de Eskişehir İŞKUR önünde basın açıklaması ve ödenmeyen işçi alacaklarının Ücret Garanti Fonu’ndan karşılanması talebi ile görüşme ve başvuru işlemi gerçekleştirdi.

BMİS Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu’yla dün akşam sendikanın Eskişehir şubesinde bir araya gelen işçiler, bakanlık ve patronla yapılan görüşme sonuçlarını değerlendirdikten sonra yeni bir eylem planı yaptıklarını duyurmuşlardı.

Alınan eylem kararlarınıEskişehir, İstanbul ve Ankara olmak üzere 3 farklı ilimizde, 4 farklı eylemle bir kez daha haklarımız için alanlardayız…” diye duyuran BMİS, İŞKUR önündeki eylem de dahil çıkarılan planı şöyle duyurarak, destek ve dayanışma çağrısı yapmışlardı:

6 Kasım 2019 ÇARŞAMBA

 

İlk Eylem: Saat: 11.00 


Genel Başkanımızın katılımıyla Eskişehir İŞKUR (Türkiye İş Kurumu) İl Müdürlüğü önünde basın açıklaması ve ödenmeyen işçi alacaklarının Ücret Garanti Fonu’ndan karşılanması talebi ile görüşme ve başvuru işlemi…

 

İkinci Eylem: Saat: 12.00 

Entil İşyeri önünde oturma eylemi…
Adres: Entil Endüstri Yatırımları ve Tic.A.Ş
75. Yıl Mah. Organize Sanayi Bölgesi Şehitler Bulvarı No: 2 Eskişehir

 

Üçüncü Eylem: Saat: 12.00


Ankara Yürüyüşü başlıyor… 

Yeniden yollardayız!

Ve bir grup işçi perşembe günü yapılacak eylem için İstanbul’a hareket edecekler…

 

7 Kasım 2019 PERŞEMBE

 

Dördüncü Eylem: Saat: 10.00 
İstanbul TMSF önünde geniş katılımlı basın açıklaması 
Adres: TMSF Genel Merkezi, Büyükdere Cad. No: 143 
ESENTEPE ŞİŞLİ/İSTANBUL

Hakları gasbedilen işçiler uzun süredir çeşitli biçimlerde direniş gerçekleştiriyordu. Son olarak Espark’ta direniş çadırı kurmuş, 2 günlük sembolik açlık grevinden sonra da Ankara’ya yürümek üzere harekete geçmişlerdi. Polisin biber gazlı ve plastik mermili saldırısına maruz kalan işçilerden 29’u gözaltına alınmıştı.

Saldırıdan sonra polisin engelleme çabalarına rağmen yürüyüş ısrarını sürdüren işçiler Eskişehir çıkışındaki Kanlıpınar, Organize Sanayi Köprüsü yakınında bir kez daha polis barikatıyla durdurulmuşlar, bu sırada Çalışma Bakanlığı’ndan gelen görüşme talebiyle eyleme bir süre ara vermeye karar verilmişti.

Bakanlıkla yapılan görüşmeleri toplantıda değerlendiren işçiler, İŞKUR ve OSB’deki Entil fabrikası önünde eylemler gerçekleştiren işçiler, buradan yarın TMSF önünde yapılacak eyleme katılmak üzere bir grup işçiyi Ankara’ya yollayacaklar.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar