Zonguldak’ta son 5 yılda 64 madenci çalışırken öldü!

Zonguldak’ta son 5 yılda 64 madenci çalışırken öldü!

Kaçak maden ocaklarının ciddi bir sorun olduğu Zonguldak’ta son 5 yılda 64 işçi çalışırken öldü. Bunlardan 23’ü kaçak olarak işletilen madenlerde, 29’u özel maden şirketlerinde, 12’si de TTK’da çalışıyordu

Türkiye’nin en büyük kömür havzası Zonguldak’ta son 5 yılda çalışırken ölen madenci sayısı 64. İş cinayetlerinde hayatını kaybeden bu işçilerden 23’ü hiçbir can güvenliğinin sözkonusu olmadığı kaçak ocaklarda, 29’u özel maden şirketlerinde, 12’si de TTK’ye ait maden ocaklarında yaşamını yitirdi.

Kaçak maden ocakları bölgenin en yakıcı sorunlarından biri. Sayısı bile bilin(e)meyen bu ocaklar, son olarak Uğur Korkmaz (33) ve Erdem Korkmaz (25) isimli iki işçinin can verdiği, bir işçinin de yaralandığı iş cinayetiyle gündeme geldi. Ruhsatsız işletilen bu ocağın 1 ay önce mühürlenmesine rağmen hemen akabinde yeniden açıldığı öğrenilmiş ve işçilerin metan gazı yanmasına bağlı olarak karbonmonoksit zehirlenmesine maruz kaldığı açığa çıkmıştı.

Devletin yetkili kurumlarının (Jandarma, TTK, Orman Bölge Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü ) kaçak ocakları denetleyerek mühürledikleri hatta dinamitle patlatarak kapattıkları belirtiliyor. Fakat yeterli yaptırımlar sözkonusu olmadığı için bu ocakların hemen akabinde yeniden açıldığı, bu açıdan da kontrol ve denetimin neredeyse mümkün olmadığı anlaşılıyor.

Kömür madenciliğiyle özdeşleşmiş Zonguldak’ta TTK’nın özelleştirilmesiyle birlikte ortaya çıkan işsizlik sorunu, işçileri hiçbir güvenlik önlemi olmayan bu ocaklarda, günlük 100-150 TL’lik yevmiyelerle çalışmaya mecbur bırakıyor.

TTK’ya ait maden ocaklarında ekim ayı sonu verilerine göre, bin 356 yer üstü, 6 bin 549 yer altı işçisi çalışırken, özel sektöre bağlı maden ocaklarında ise 1448 işçi çalışıyor. TTK ve özel ocaklarda iş bulamayan madenciler, iş sağlığı ve güvenliğinden yoksun kömür ocaklarında çalışıyor. Resmi olmayan rakamlara göre, kaçak ocaklarda 1000’i aşkın madenci çalışmak zorunda kalıyor.

Devlet bu ocakları denetliyor, mühürlüyormuş gibi görünse de yaptırımları ağırlaştırmayarak aslında dokunmamış oluyor. Keza TTK ile özel ocaklarda üretilen ve tonu 1000-1500 lira arasında değişen fiyatlardan satılan kömür, kaçak ocaklarda yarı fiyattan satılıyor!

“İş cinayetlerine acil çözüm”

DHA’dan Gürkay Gündoğan’a konuşan Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şubesi Başkanı Erdoğan Kaymakçı, iş güvenliğinden yoksun kaçak ocaklarda meydana gelen iş cinayetlerine acilen bir çözüm bulunması gerektiğini söyledi. Kaymakçı, “En son olayda söz konusu maden ocağının yaklaşık bir ay önce kolluk kuvvetleri tarafından ‘kaçak ocak’ olarak mühürlendiği dile getiriliyor. Kaçak ocaklar bölgemizin ve ülkemizin kanayan yarası olmaya, yürekleri dağlamaya devam ediyor. İşsizlik girdabında çaresiz kalan gencecik insanlar, hayatlarının baharında hayata veda ediyor. Polisiye önlemlerle olmuyor, önlenemiyor. Çare kısaca söylemek gerekirse sağlıklı, güvenli iş yerleri oluşturarak, insan hayatının önceliği ve değerini öne çıkararak istihdam yaratmak. Aksi takdirde daha çok acılar yaşayacak, daha çok iş cinayetleri göreceğiz” dedi.

“Ocaklar imha edilse de hemen yenisi açılıyor”

Oda olarak kaçak ocaklarla ilgili çözüm önerilerini her platformda dile getirdiklerini ifade eden Kaymakçı, şöyle konuştu:

Mühendislik bilim ve tekniğinin uygulanmadığı, işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin neredeyse hiç alınmadığı bu tür yerlerde çalışmanın sonuçta insanlara ölüm getireceği apaçık ortada. Çok büyük bir risk taşısa da insanlar her şeyi göze alarak ruhsatsız, sigortasız, sosyal güvenceden yoksun olan böyle yerlerde çalışmak zorunda kalıyor. Bu kaçak iş yerleri imha ediliyor ama sonuçta hemen yanından bir başka ocak açılarak faaliyetler devam ediyor. Ta ki yeni bir facia olduğunda, ölümler yaşanınca kaçak olduğu ortaya çıkıyor, hayatını kaybedenlerin kaçak ocağın sahibi olduğu ileri sürülüyor. Zonguldak’ta bunu çok sık yaşadık, halen de yaşıyoruz. Hiçbir madencilik bilgisi içermeyen, teknolojisi olmayan, kömürü, gazı, tahkimatı, havalandırmayı bilmeyen, işçi sağlığı, iş güvenliğinden habersiz ve hiçbir teknik denetim olmadığı için son derece ilkel koşullarda sürdürülen çalışmalar sonucunda kazaların olmaması mümkün değildir. Dolayısıyla mayınlı bir tarla olarak nitelendirilebilecek kaçak ocaklarda meydana gelen bu tür facialar, bir iş kazası olarak nitelendirilemez.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar