Zülküf Gezen için HDP İstanbul İl Örgütü’nden açıklama

Zülküf Gezen için HDP İstanbul İl Örgütü’nden açıklama

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto amacıyla yaşamına son veren Zülküf Gezen için HDP İstanbul İl Örgütü tarafından bir açıklama yapıldı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü’nün, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto amacıyla Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde yaşamına son veren ve cenazesi kaçırılarak defnedilen Zülküf Gezen için il binasından Haciahmet Mahallesi’ne kadar yapacağı yürüyüş polis tarafından engellendi.

İl binası önünde bir araya gelen ve aralarında siyasi kurum ve temsilcilerinin de yer aldığı çok sayıda kişinin Hacıahmet Mahallesi’ndeki seçim irtibat bürolarına kadar yürüyüş yapmasına polisin izin vermemesiyle kitle oturma eylemine geçti. Polisin bu tutumunu bir süre yaptıkları oturma eylemi ile protesto eden kitle, daha sonra il binası önünde açıklama yaptı.

“Tecridi kıracağız mutlaka kazanacağız Zülküf Gezen ölümsüzdür” pankartının açıldığı açıklamada sık sık “Şehid namirin!”, “Baskılar bizi yıldıramaz!” ve “Leyla Güven onurumuzdur!” sloganları atıldı.

‘Hak ve özgürlükleri engelleniyor’

Açıklamada ilk olarak söz alan HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Cengiz Çiçek, “Dün Tekirdağ Cezaevi’nde bir hükümlü kendisini astı ve yaşamına son verdi. Yaşamına son vermesinin temel nedeni Sayın Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılmasıydı” dedi. 20 yıldır İmralı’da hukukun uygulanmadığını dile getiren Çiçek, “Bizler bu ülkede hukuk, adalet ve özgürlükleri savunuyoruz.  Bugün ada cezaevine olan tecrit her yere yayıldı. Bunun kalkmasını istiyoruz” diye belirtti. “Yasa kimlere uygulanıyor kimlere çıkarılmış? Kimler yasayı uygulamıyor. Bu yasa kime uygulanıyor kime uygulanmıyor?” diye soran Çiçek, “Yasaları uygulayanlar bizzat kendisi yasaları engelliyor. Yine bizleri engelliyorlar. Bizim şahsımızda ise bu ülkenin hak ve özgürlükleri engelleniyor” dedi.

Leyla Güven’in 4 aydan fazladır açlık grevinde olduğunu hatırlatan Çiçek, “Bu ülkenin bir milletvekili 4 aydan fazladır açlık grevindeyse bu devletin ayıbıdır, bizim ayıbımız değildir.  Bir insan yaşamına son veriyorsa bu ülkenin ayıbıdır. Bizlerin değildir.  Bu ayıpla onlar yaşayacaklar” ifadelerini kullandı. Mücadelelerini her yerde sürdüreceklerini dile getiren Çiçek, “Yaşasın demokratik mücadelemiz!” diye konuşmasını sonlandırdı.

‘Zülküf Gezen neden yaşamına son verdi’

HDK Eşsözcüsü Sedat Şenoğlu da, açlık grevindekilerin taleplerine değinerek, “Zülküf Gezen hukuk uygulansın diye hayatına son verdi. Öcalan’ın tutsaklığına son verilsin diye. Bu büyük bir şekilde yapılan bir mücadeledir” diye konuştu.

2013’teki demokratik çözüm sürecini hatırlatan Şenoğlu, “O dönem Sayın Öcalan meşru görüldü ve açıklamalar yaptılar. Basın ve medyaya bu meşru geliyordu.  Biz o günlere dönmek istiyoruz” dedi.

‘Direnmek yaşatmaktır’

Milletvekili Zeynel Özen de, Güven’in 131 gündür açlık grevinde olduğunu belirterek, “Tecrit barışı tutsak etmektir. İster hükümlü ister tutuklu olsun kişiye özgü uygulamalar faşist uygulamalardır” dedi.

‘Bedel yaşatanlardan hesap soracağız’

Milletvekili Musa Piroğlu ise, şunları dile getirdi: “Her şey bittiğinde düşmanlarınızın sesi değil, dostlarımızın sessizliği aklımızda kalacak. Yoldaşlarımız bu sessizliği durdurmak adına kendi canlarını feda ediyorlar. Biz biliyoruz direnenler her zaman kazanır. Bugünler bitecek biz kazanacağız. O günler geldiğinde el ele tutmak için yan yana olmalıyız.” Piroğlu, “Leyla Güven’in sesi İstanbul, İzmir, Amed’e yükselmiştir. Biz bu bedeli unutmayacağız. Bize bu bedelli yaratanlardan hesabını soracağız. Vardık varız var olacağız” diye konuştu.

Açıklamanın ardından kitle hep birlikte yaptıkları alkışlarla Diyarbakır’da defnedilen Gezen’i selamladı. Sloganlar eşliğinde kitle dağılırken, Piroğlu ile polisler arasında gerginlik yaşandı. Piroğlu, “Sizlerde bir gün yargılanacaksınız o günler gelecek” diye belirtti.

 

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar