Zümrüt Gıda işçileri fabrika önünde direnişe başladı

Zümrüt Gıda işçileri fabrika önünde direnişe başladı

Kriz bahanesiyle üretimin durdurulduğu Antep Başpınar OSB’deki Zümrüt Gıda fabrikasında hakları verilmeden işten atılan işçiler fabrika önünde direnişe başladı.

Antep Başpınar OSB’de bulunan Zümrüt Gıda’da 2 aylık ücretleri ve tazminat hakları ödenmeden işten çıkarılan işçiler fabrika önünde direnişe başladı. Patronun kriz bahanesiyle üretimi durdurduğu fabrikada işçilerden 10 günlük süre istenmiş, bu süre içinde üretime devam edilip edilmeyeceğine karar verileceğinin kararlaştırılacağı, işçi alacaklarının da o zaman ödeneceği belirtilmişti.

Verilen süre dün tamamlanınca işçilerle patron arasında bir görüşme gerçekleşti. Bu görüşmede patron işçilere “toplu çıkış vereceğiz, alacaklarınızı da şimdi ödeyemeyiz, 2 hafta sonra verebiliriz” deyince işçiler de bu belirsizliğe karşı fabrika önünde direniş başlattı.

Evrensel’deki habere göre işçiler ilk anda içerdeki makine ve malların çıkarılmaması için araçlarıyla kapıyı kapattılar. Bir süre sonra patron polis çağırınca barikatı kaldıran işçiler, alacakları ödeninceye kadar fabrika önünde bekleme kararı aldılar.

Bu durumlarda hep yapıldığı gibi fabrikadaki malzemenin arka kapıdan çıkarılmaya başlandığı belirtiliyor. Direnişte kararlı olan işçiler, çocuklarını akrabalarının yanına göndererek tüm alacakları ödeninceye kadar fabrika önündeki direnişi sürdürmekte kararlı olduklarını belirtiyorlar.

İşçiler yaktıkları ateş etrafında bir araya gelerek direnişlerini gece boyunca sürdüreceklerini dile getirdi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar