Zümrüt Gıda işçileri ücretleri ve tazminatları ödenmeden işten atıldı

Zümrüt Gıda işçileri ücretleri ve tazminatları ödenmeden işten atıldı

Antep Organize Sanayi’de bulunan Zümrüt Gıda’da işçiler kriz bahanesiyle işten atılırken tazminat ve diğer alacakları da ödenmedi.

Kriz; iflaslar, fabrika kapatmalar, işçi kıyımları ve hak gasplarıyla yıkıcı toplumsal sonuçlar yaratarak ilerliyor. Dev fabrikalar kapanıyor. Patronlar bu krizin yarattığı yıkımı kendileri için başka avantajlara dönüştürmeye çalışırken, kapatılan fabrikalarda yıllarca çalışmış sayısız işçi tazminat hakları ve içerde kalan ücretleriyle belirsiz bir sürece sürükleniyor. Antep Organize Sanayi’de bulunan Zümrüt Gıda işçileri de bu belirsizlikle karşı karşıya.

İşçi sınıfının örgütsüzlüğü de krizi fırsata çeviren patronlar açısından önemli bir dayanak. 100’ün üzerinde işçinin çalıştığı ve ücretlerin düzensiz ödendiği fabrikada 2 hafta önce üretim durduruldu. İşçiler 2 aylık ücretleri ve tazminatlarını alamadan, belirsizlik içinde beklemekteler.

Alacaklarını almaya gittiklerinde personel müdürünün 10 Mart’a kadar beklemelerini söylediğini ifade eden işçiler, fabrikada üretimin durduğunu, kalan birkaç kişinin de üretilmiş malların sevkiyatında çalıştığını belirtiyorlar.

Evrensel’deki habere göre işçiler rafların bile söküldüğünü, kendilerine ne var ne yoksa satılacağının söylendiğini belirttiler.

Konuşan işçi patronun, “Alacaklarınızı veremem belki iş yeri kapandıktan sonra işsizlik fonundan paranızı alırsınız” dediğini aktardı. Uzun yıllardır fabrikada çalıştığını söyleyen işçi şöyle devam etti: “Pek çok arkadaşla birlikte içeride 30-40 bin TL tazminatımız var, onu da vermeyeceklermiş. Bize 10 gün sonra işlerin netleşeceğini söylediler ama içerideki makineleri dışarı çıkarıyorlar. Bizi oyalıyorlar.”


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar