Zümrüt Gıda işçilerine 40 gün sonra çıkış verildi

Zümrüt Gıda işçilerine 40 gün sonra çıkış verildi

Antep Başpınar OSB’deki Zümrüt Gıda’dan yaklaşık 40 gün önce 2 aylık ücretleri ve tazminat hakları ödenmeden işten çıkarılan işçilere çıkış bildirimleri 40 gün sonra yapılıyor!

Antep Başpınar Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Zümrüt Çikolata Gıda fabrikasında üretim 28 Şubat tarihinde kriz bahanesiyle durdurulmuş; 100 işçi tazminat hakları ve 2 aylık ücretleri ödenmeden işten çıkarılmıştı. Bunun üzerine 12 gün boyunca fabrika önünde direniş yapan işçiler, 23 Mart tarihinde direnişi bitirdiklerini, bundan sonra hukuki yollarla mücadele edeceklerini duyurmuşlardı.

Örgütsüz olan işçiler o süreçte pekçok deneyim kazanmış; fakat gerekli destek ve dayanışmayla buluşamadıkları ve patronun çıkışlarını vermemesi nedeniyle işsizlik ücreti de alamamalarının yarattığı ekonomik sıkıntılar nedeniyle direnişi sonlandırmışlardı.

Evrensel’in haberine göre işçilere 40 günün sonunda çıkış bildirgeleri verilmeye başlandı; fakat bunda bile hile yapılarak ücretler 2018 üzerinden gösterildi. İşçiler ayrıca fabrikanın ismi değiştirilerek ortaklardan biri tarafından işletilmeye devam edeceğini de öğrendiklerini belirttiler.

İşçiler, ödenmeyen tazminat ve iki aylık maaşları için dava açmaya hazırlanıyor. Çıkışlarını alacak olan işçilere fabrika patronunun, “Fabrikada artık üretim yapılmayacak. Siz eğer kapının önünde eylem yapmasaydınız paranızı ödeyecektim. Alacaklılarım siz eylem yaptıktan sonra kapıma dayandılar. Gidip davanızı açın” dedi.

“Çıkışlar 2018 maaşına göre hesaplanıyor”

Şubat ayının sonundan beri her bir işçinin farklı yerlere dağıldığına ve direnişlerinin de maddi yetersizlikler nedeniyle bittiğine dikkat çeken işçilerden İsmail Akdoğan, “Bugün çıkışımızı alacağız. Dava süreci başlayacak. Ne zaman sonuçlanır bilemiyoruz. Ama ben kimsenin hakkını yemedim. Kendi hakkımı da yedirmedim, yedirmeyeceğim” diye konuştu.

Akdoğan, “Bugün patronla bir görüşme daha olacak. Ortaklardan birinin isim değişikliği yaparak fabrikada yeniden üretim yapacağına dair bir söylenti de var. Ama bize çıkışlar da verilmeye başlandı” dedi. İşçilerden Hakan Özdemir ise işten çıkışlarının bile yanlış hesaplandığını vurgulayarak, “Burada hepimiz bir an evvel çıkışımızı almayı beklerken, çıkışlarımızın 2018 yılı maaşları üzerinden hesaplandığını gördük. İtiraz edeceğimiz bir yetkili bile yok. Ama dava açacağız. Avukatlarla irtibat halindeyiz. Hakkımızı alacağız” dedi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar